Pamięć zbiorowa o Smoleńsku. Jak kształtuje Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 15:06
W całym kraju 10 kwietnia obchodzono 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej. – Patrząc na dzisiejsze komentarze widać, że przebija coraz mocniej ton, że służy ona tylko jednemu: podzieleniu Polaków – mówił w Polskim Radiu 24 Marek Zając.  Publicysta, wraz z Dominikiem Zdortem, w audycji „Dwaj Panowie Z” zastanawiał się, jak pamięć zbiorowa o tym wydarzeniu kształtuje Polaków.
Audio
  • 11.04.2017 Dwaj Panowie „Z”: pamięć zbiorowa o Smoleńsku.
Portret pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich wyświetlony na fasadzie Pałacu Prezydenckiego podczas wieczornych uroczystości obchodów 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej
Portret pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich wyświetlony na fasadzie Pałacu Prezydenckiego podczas wieczornych uroczystości obchodów 7. rocznicy katastrofy smoleńskiejFoto: PAP/Radek Pietruszka

Zdaniem Dominika Zdorta, „to silna propagandowa teza ze strony obecnej opozycji i ma w podtekście intencje jednej ze stron, że rzeczywiście obecnie rządzący obóz dąży do tego, by dzielić Polaków”. – Trudno się z rzeczywistością kłócić, że Polacy poprzez tę katastrofę i to co następuje są podzieleni. Ale mam wrażenie, że czynienie z tego intencji, a szczególnie jednej ze stron jest niesprawiedliwe – zaznaczył. Dodał, że przy tak różnych spojrzeniach na to wydarzenie podział jest czymś naturalnym. 

Marek Zając zgodził się, iż obie strony wykorzystują pamięć w celach politycznych. Podkreślił jednak, że w ramach obozu PiS przez ostatnie 7 lat, jeśli chodzi o kształtowanie pamięci o Smoleńsku, „mamy do czynienia z charakterystycznym przesunięciem”. – W pierwszych latach centralną postacią był prezydent Kaczyński. Tworzono jego mityczny wizerunek, jako człowieka z misją zmiany Polski, która została brutalnie przerwana. Teraz było oczywiście wiele ciepłych słów wobec niego, ale w centrum pamięci jest już coś innego: zdrada, zaprzaństwo, lepsza i gorsza część społeczeństwa polskiego – wyjaśniał.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzami programu byli Marek Zając i Dominik Zdort.  

Polskie Radio 24/ip

Dwaj panowie "Z" w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 11.04.2017

Godzina emisji: 21:33


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Małgorzata Gosiewska: przyjdzie czas, kiedy Polacy dowiedzą się, co stało się w Smoleńsku

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 19:59
– Państwo polskie, w czasach rządów Platformy Obywatelskiej, nic nie zrobiło, by wyjaśnić katastrofę smoleńską – mówiła w Rozmowie PR24 Małgorzata Gosiewska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Gościem Polskiego Radia 24 był również Andrzej Melak, polityk PiS, brat zmarłego 10 kwietnia 2010 roku Stefana Melaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy spraw. Anna Sarzyńska o "przemyśle pogardy"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 21:25
"Przemysł pogardy" to określenie odnoszące się do mowy nienawiści wobec Lecha Kaczyńskiego – zarówno w czasie prezydentury, jak i po jego śmierci. W Kulisach Spraw o niszczeniu przez niektóre środowiska pamięci o zmarłym w katastrofie smoleńskiej prezydencie RP mówiła Anna Sarzyńska, dziennikarka (wSieci i wPolityce).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Macierewicz: w raporcie podkomisji smoleńskiej jest nauka, nie ma propagandy

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 18:10
W poniedziałek podkomisja MON do zbadania katastrofy smoleńskiej zaprezentowała wyniki swoich badań. Zdaniem ekspertów, bardzo wiele wydarzeń wskazuje na to, że na pokładzie TU154M 10 kwietnia 2010 roku doszło do wybuchu. – Badania zostały zakończone i mogą być poddane osądowi naukowemu, jesteśmy na to gotowi – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania minister obrony narodowej Antoni Macierewicz .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Poranka: społeczeństwo podzielone po katastrofie smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 09:40
W poniedziałek w całym kraju odbywały się obchody 7. Rocznicy katastrofy smoleńskiej. Podczas uroczystości przed Pałacem Prezydenckim prezydent Andrzej Duda apelował o wzajemny szacunek. O podziale społeczeństwa mówili w Debacie Poranka działacze opozycji niepodległościowej w PRL: Wojciech Borowik i Adam Borowski oraz prof. Jarosław Flis (Uniwersytet Jagielloński).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Kochanowska o szansach na wyjaśnienie przyczyn katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 13:10
– Moment, w którym prokuratura zdecydowała się pokazać swoje karty, napełnił mnie bardzo dużym optymizmem – mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Kochanowska, wdowa po Januszu Kochanowskim. 10 kwietnia minęła siódma rocznica katastrofy smoleńskiej, w której zginął m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich.
rozwiń zwiń