Dwaj Panowie „Z” o przyszłości Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 21:53
Jaka przyszłość czeka Unię Europejską? Jak wybory prezydenckie we Francji i parlamentarne w Niemczech wpłyną na Wspólnotę? Jak Polska odnajdzie się w nowej rzeczywistości politycznej? O tym w audycji Dwaj Panowie „Z” mówili Dominik Zdort i Marek Zając, gospodarze programu.
Audio
Od lewej: Dominik Zdort i Marek Zając
Od lewej: Dominik Zdort i Marek ZającFoto: PR24/MS

Jak oceniał w Polskim Radiu 24 Marek Zając, nie należy w najbliższej przyszłości spodziewać się końca Unii Europejskiej. We Francji prezydentem prawdopodobnie zostanie euroentuzjastyczny Emmanuel Macron, a w Niemczech po jesiennych wyborach rządzić nadal będzie pozytywnie nastawiona do integracji unijnej Angela Merkel lub zastąpi ją Martin Schulz, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

– Wydaje się, że polityka Prawa i Sprawiedliwości ostatnio była oparta na przekonaniu, że UE będzie słabła. W tym kontekście byłem w stanie zrozumieć niektóre posunięcia rządu na arenie międzynarodowej. Widzimy jednak, że Unia się raczej nie rozpadnie, powstanie raczej mocne „jądro” Wspólnoty – wskazywał Marek Zając.

Z kolei Dominik Zdort ocenił, że potencjalne tworzenie Europy dwóch prędkości nie będzie sprzyjało wzmocnieniu Unii Europejskiej. – Jeżeli powstanie trzon mocno zintegrowanych państw, a reszta zostanie poza marginesem, będzie to droga do osłabienia UE. Najsilniejsze państwa, myślące o tworzeniu tego „jądra”, muszą wziąć to pod uwagę – oceniał publicysta.

Więcej w całej audycji.

__________________

Dwaj panowie "Z" w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje


Data emisji: 25.04.17

Godzina emisji: 20.33


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Kaczyński: Nie może być UE dwóch prędkości

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 08:40
– Nie sądzę, by Angela Merkel była zwolenniczką koncepcji Unii Europejskiej dwóch prędkości – podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem, Telewizją Polską i Polską Agencją Prasową Jarosław Kaczyński. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił m.in. o rozmowach z niemiecką kanclerz, dotyczących przyszłości Wspólnoty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Schreiber (PiS): Polska wyrasta na lidera „nowej” UE

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 08:33
– W kontaktach z Niemcami zamiast na puste gesty stawiamy na konkrety, poruszamy trudne tematy – podkreślał w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Łukasz Schreiber. Poseł Prawa i Sprawiedliwości na naszej antenie komentował sejmowe wystąpienie Witolda Waszczykowskiego, w którym podsumował on dotychczasowe działania resortu dyplomacji i mówił o priorytetach na kolejne miesiące.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deklaracja Schumana 2017. UE powinna wrócić do korzeni

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 19:38
Instytut Myśli Schumana opublikował "Deklarację Schumana 2017". W ocenie organizacji, w podpisanej niedawno Deklaracji Rzymskiej pominięto myśli ojców-założycieli Unii Europejskiej, przez co dokument jest niekompletny i nieodpowiadający na wyzwania współczesnej Wspólnoty. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Krzysztof Dresler i Sławomir Horbaczewski – członkowie Rady Instytutu Myśli Schumana.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory we Francji a polityka Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 20:53
Przed II turą wyborów prezydenckich we Francji Emmanuel Macron wydaje się być faworytem w wyścigu do Pałacu Elizejskiego. Co to oznacza dla niemieckiej polityki? O tym w Świecie w Powiększeniu mówiła dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.
rozwiń zwiń