Dzień Flagi – jedno z najmłodszych świąt państwowych

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 21:05
2 maja obchodzony jest dzień flagi, który został ustanowiony w 2004 roku. Zgodnie z ustawą o godle, barwach i hymnie, dziś każdy może legalnie wywieszać flagę narodową nie tylko z okazji świąt państwowych, ale także z okazji uroczystości i wydarzeń z życia prywatnego. Oznacza to, że flagę możemy wywieszać kiedy tylko chcemy, pod jednym warunkiem - że otoczymy ją należną czcią i szacunkiem. Czy Polacy szanują symbole narodowe? Na to pytanie odpowiedzi szukali w audycji Dwaj Panowie Z Dominik Zdort i Marek Zając.
Audio
  • 02.05.2017 Dominik Zdort i Marek Zając o Dniu Flagi.
Biało-czerwona iluminacja na budynku KPRM w Warszawie w Dniu Flagi
Biało-czerwona iluminacja na budynku KPRM w Warszawie w Dniu FlagiFoto: PAP/Marcin Obara

Według Marka Zająca szacunku dla flagi możemy nauczyć się od Amerykanów. - W Stanach Zjednoczonych zniszczoną flagę uroczyście się pali. Zawsze podobało mi się to w USA jak wielkim szacunkiem otacza się flagę. Sami widziałem w materiałach filmowych jak w amerykańskim miasteczku w określony dzień mieszkańcy zbierają się i flagi, które uległy zniszczeniu są palone z wielkim namaszczeniem. W Polsce po meczach piłkarskich flagi są często pozostawiane na przystankach tramwajowych – powiedział publicysta.

Z kolei dla Dominika Zdorta to orzeł jest ważniejszym elementem niż flaga. – Biały i czerwony pas oczywiście, ale te same mają Indonezja i Monako, a orzeł jest taki charakterystyczny. W Senacie, gdy pracowano nad ustawą o Dniu Flagi, padła propozycja, by zamiast tego zrobić dzień orła białego. Może to byłoby lepsze rozwiązanie? – pytał retorycznie dziennikarz.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzami audycji byli Dominik Zdort i Marek Zając.

Polskie Radio 24/kk/IAR

_____________________ 

Dwaj panowie "Z" w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 02.05.2017

Godzina emisji: 20:33


 


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Flaga, godło – polskie symbole narodowe

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 17:00
Dziś dzień Flagi. To jedno z najmłodszych świąt w Polsce, ustanowione w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Wybór daty nie był przypadkowy - 2 maja 1945 roku polscy żołnierze 1. Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Berlinie. O symbolach narodowych mówił w Polskim Radiu 24 ks. Paweł Dudziński, heraldyk, przewodniczący Komisji Heraldycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Flagi. Dlaczego nasze barwy są biało-czerwone?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 10:50
– Kolory naszej flagi pochodzą od herbu państwowego – przypominał w rozmowie z Polskim Radiem 24 Andrzej Bebłowski z Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego. W Polsce 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień łączności z Polonią. Polacy nie boją się Brexitu

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 12:09
Dzień 2 maja to nie tylko święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To także Dzień Łączności z Polonią i Polakami za Granicą. W Polskim Radiu 24 rozmowa ze Stefanem Lipińskim, politologiem i dziennikarzem, który mieszka w Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Zawłaszczanie polskich symboli przez narodowców odbija się złym echem u zwykłych obywateli”

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 18:00
- Rozbicie polskiej sceny politycznej na dwa obozy odbija się na polskiej symbolice i przywiązaniu do symboli. Na odbiór polskich symboli mają również wpływ takie wydarzenia jak marsz ONR w Warszawie. To może powodować, że części Polaków te symbole mogą się źle kojarzyć – mówił w audycji Debata Dnia Łukasz Polinceusz z Fundacji Pułaskiego. Gościem programu był również Marek Król z tygodnika „wSieci”.
rozwiń zwiń