Protest taksówkarzy przeciwko Uberowi. „Taksówkarze walczą o równą konkurencję”

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 21:00
W poniedziałek w czterech miastach - Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Wrocławiu – odbył się protest taksówkarzy, którzy domagali się działania rządu wobec firm oferujących tanie przewozy bez wymaganej licencji. Protest taksówkarzy komentowali w Polskim Radiu 24 Dwaj Panowie Z, czyli Marek Zając i Dominik Zdort.
Audio
  • 06.06.2017 Dominik Zdort i Marek Zając o proteście taksówkarzy.
Protest taksówkarzy na Trakcie Królewskim w Warszawie, 5 bm. Kolumny taksówek wyruszyły rano w kierunku centrum stolicy z pięciu różnych miejsc. Taksówki wyjechały również na ulice Łodzi, Poznania i Wrocławia. Kierowcy chcą w ten sposób zwrócić uwagę na problem nielegalnych przewoźników.
Protest taksówkarzy na Trakcie Królewskim w Warszawie, 5 bm. Kolumny taksówek wyruszyły rano w kierunku centrum stolicy z pięciu różnych miejsc. Taksówki wyjechały również na ulice Łodzi, Poznania i Wrocławia. Kierowcy chcą w ten sposób zwrócić uwagę na problem nielegalnych przewoźników.Foto: PAP/Marcin Obara

Zdaniem protestujących firmy takie jak Uber, czy Taxify, które udostępniają aplikacje łączące kierowców z pasażerami, działają w szarej strefie i korzystają z braku definicji pośrednika w Ustawie o Transporcie Drogowym. Przedstawiciele taksówkarzy złożyli petycje między innymi w kancelarii premiera oraz w ministerstwach: infrastruktury i finansów. Według Dominika Zdorta wszelkiego rodzaje regulacje powinny być ograniczone.

- Przedsiębiorczość powinna być jak najbardziej swobodna. Uber powinien móc się zarejestrować i prowadzić swoją działalność za pomocą takich kierowców, jakich znajdzie. Marzę też o tym, bym wsiadając do taksówki wiedział, że kierowca mnie zapyta, jak dojechać do miejsca przeznaczenia – mówił dziennikarz.

Zdaniem Marka Zająca władze mają taksówkarzy w „głębokim poważaniu”. – Taksówkarze płacą za licencje, mają kasy fiskalne, wypełniają mnóstwo zobowiązań, których nie mają kierowcy Ubera. Od kilku lat starają się o nowelizację ustawy, dotyczącej przewozu osób. Kiedy prośby nie działają, to trzeba sięgnąć po drastyczne metody strajkowe. Nikt nie lubi spóźnić się do pracy, ale na tym polega strajk - musi zaboleć niewinnych, by odnieść sukces. Kiedy strajkowała Stocznia Gdańska, to okręty nie powstały na czas – przekonywał publicysta.

Protesty taksówkarzy przeciwko firmom i kierowcom oferującym przewozy bez licencji odbyły się w tym roku również we Francji, Hiszpanii, czy we Włoszech. W niektórych krajach, na przykład na Węgrzech, działalność Ubera została zakazana. W Polsce firma oferuje swoje usługi od 2014 roku.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzami audycji byli Dominik Zdort i Marek Zając.

Polskie Radio 24/kk/IAR

_____________________

Dwaj panowie "Z" w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 06.06.2017

Godzina emisji: 20:33


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Taksówki bez taksówkarzy

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2014 20:50
UBER. Oto nowa i budząca emocje aplikacja na urządzenia mobilne, która w tym tygodniu zawitała do Polski. Pozwala ona na wzajemne wyszukanie i połączenie ludzi, którzy chcą być przewiezieni w konkretne miejsce, z tymi, które mogą ich podwieźć. W całym tym łańcuchu pominięci zostają ludzie zawodowo trudniący się miejskim transportem – taksówkarze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawscy taksówkarze przeciw nielegalnym przewoźnikom

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 13:12
– 50 proc. kierowców wożących zarobkowo ludzi po Warszawie to oszuści i przestępcy – mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Iglikowski ze Związku Zawodowego „Warszawski Taksówkarz”. Zdaniem organizacji do takiej sytuacji doprowadziły absurdalne przepisy dotyczące przyznawania licencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taksówkarze blokują ulice

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 12:23
Taksówkarze zablokowali ulice Warszawy. To ich forma sprzeciwu wobec braku regulacji i ochrony rynku przewozu osób przed przewoźnikami, którzy nie płacą podatków. O strajku taksówkarzy rozmawiali w Polskim Radiu 24 goście Pulsu Gospodarki prof. Adam Noga, Daria Kulczycka i Jan Cipiur.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogólnopolskie protest taksówkarzy przeciwko Uberowi. Zablokowane ulice, utrudnienia w ruchu

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 10:52
W kilku największych miastach Polski kierowcy taksówek protestują przeciwko nieuczciwej ich zdaniem konkurencji jaką jest Uber czy przewozy osób. O tym, czego się domagają i na ile ich roszczenia są zasadne, rozmawiali w Rządach Pieniądza dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), Olaf Wojak (Centrum im. Adama Smitha) i Mirosław Budzicki (PKO BP).
rozwiń zwiń