„Nie da się dziś w pełni oddać sprawiedliwości po dekrecie Bieruta”

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 21:20
Trwają prace komisji weryfikacyjnej, padają kolejne zeznania, toczą się rozmowy na temat postawy prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. O tym, czy po tylu latach od dekretu Bieruta i odebraniu właścicielom ich nieruchomości można jeszcze oddać im sprawiedliwość, rozmawiali w audycji Dwaj Panowie Z Dominik Zdort i Michał Zając.
Audio
  • 27.06.17 Dominik Zdort i Michał Zając o reprywatyzacji w Warszawie.
Reprywatyzacja w Warszawie (zdjęcie ilustracyjne)
Reprywatyzacja w Warszawie (zdjęcie ilustracyjne) Foto: flickr/jesuscm

Zdaniem Michała Zająca, nie da się dziś w pełni oddać sprawiedliwości, ale to nie oznacza, że „demokratyczne państwo prawa nie powinno tego prawa w miarę możliwości przestrzegać”.

- Gdy mówimy o głębokich grzechach to patrząc na hasło reprywatyzacji należy spojrzeć na początek lat 90. – zaznaczył Zając. Przypomniał, że z jednej strony mówiło się wówczas, że nie da się rozwiązać tego problemu, że państwo jest biedne i nie może ponosić odpowiedzialności za decyzje poprzedników, a z drugiej chciano wynagrodzenia krzywd i powrotu właścicieli do dawnych majątków.

- Niestety wybrano drogę połowiczną i reprywatyzacja obejmowała wybranych. W wybranej grupie znalazł się m.in. Kościół. Zaczęli się też kręcić wokół tego szemrani ludzie, bowiem zawsze, gdy robi się coś wybiórczo i dzieli się ludzi na lepszych i gorszych, tworzy się szara strefa, łapówkarstwo, korupcja i przestępstwa – wyjaśnił Zając.

Nie zgodził się z nim Dominik Zdort. - Nie sądzę, że gdyby takie same zasady stosowano wobec wszystkich to szara strefa by się nie pojawiła. Myślę, że wszędzie tam, gdzie wiele zależy od uznaniowości czy od dostarczenia bądź nie dostarczenia pełnego kompletu dokumentów, tam się pojawiają oszuści i krętacze – wyjaśnił.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzami audycji byli Dominik Zdort i Michał Zając.

Polskie Radio 24/pr

Dwaj panowie "Z" w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

__________________

Data emisji: 27.06.17

Godzina emisji: 20:30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Krzysztof Wiktor: Dekret Bieruta był wypaczany od początku

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 23:59
- Od początku obowiązywania dekretu Bieruta jest on wypaczany przez organy administracji państwowej. Spowodował, że ponad 90 proc. dawnych właścicieli warszawskich zostało pozbawionych swoich własności w Warszawie bez żadnego odszkodowania – powiedział w programie Kulisy spraw specjalista w procesach o odzyskiwanie gruntów i nieruchomości w Warszawie mecenas Krzysztof Wiktor. W rozmowie nawiązał także do tzw. afery reprywatyzacyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Warszawę można było odbudować inaczej? "Dekret Bieruta odbija nam się czkawką"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 12:40
Kto naprawdę napisał dekret Bieruta? Dlaczego wraca mit "małego Paryża", a przepadła duma z tego, że "cały naród zbudował swoją stolicę"? Do kogo dziś należy miasto? Na te pytania znajdziemy odpowiedzi w książce "Spór o odbudowę Warszawy. Od gruzów do reprywatyzacji" pod redakcją Tomasza Fudali. Autor z Muzeum Sztuki Nowoczesnej był gościem Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Wróżę Komisji weryfikacyjnej sukcesy polityczne”

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 11:45
W poniedziałek swoją pracę rozpocznie Komisja weryfikacyjna. Ma ona badać zjawisko tzw. dzikiej reprywatyzacji w Warszawie. O komisji mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Polinceusz z Fundacji Pułaskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Guział: Na Zachodzie taki polityk, jak Hanna Gronkiewicz-Waltz, podałby się do dymisji

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 23:59
– To, co robi Platforma Obywatelska to psucie demokracji, a to, co robi Hanna Gronkiewicz-Waltz to stawianie się ponad prawem – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Guział, warszawski radny. Prezydent Warszawy już wcześniej zapowiedziała, że nie stawi się na wezwanie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Bliżej wyborów afery reprywatyzacyjne mogą pojawiać się w innych miastach”

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 18:20
- Reprywatyzacja w Warszawie to jeden wielki skandal. To był układ od czyścicieli kamienic, poprzez urzędników państwowych z Biura Gospodarki Nieruchomości, w którym zamieszani byli także sędziowie. Jeżeli sędzina zgadza się bowiem na wycenę nieruchomości w centrum Warszawy za mniej niż 500 tys. to trzeba jej wytoczyć sprawę – powiedział w Debacie Dnia Bogumił Łoziński z Gościa Niedzielnego. O sprawie mówił także Robert Feluś z Faktu.
rozwiń zwiń