Dwaj Panowie „Z” o wizycie Donalda Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 21:41
Dominik Zdort i Marek Zając, czyli tytułowi Dwaj Panowie „Z”, rozmawiali o zbliżającej się wizycie prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce. Publicyści przewidywali, czego możemy spodziewać się po wizycie Donalda Trumpa w Warszawie.
Audio
  • 04.07.17 Dwaj Panowie „Z” o wizycie Donalda Trumpa
W opinii eksperta Donald Trump musi zadbać o swoich sojuszników w Europe.
W opinii eksperta Donald Trump musi zadbać o swoich sojuszników w Europe.Foto: AFP/EAST NEWS

Jak oceniał w Polskim Radiu 24 Dominik Zdort, obecność Donalda Trumpa w Polsce może mieć duże znaczenie w kontekście relacji Warszawy i Waszyngtonu z Brukselą.

trump2.jpg
"Donald Trump w Warszawie - jakie mogą być skutki wizyty amerykańskiego prezydenta?". Debata w Polskim Radiu

– Sojusz między Polską a USA nie oznacza jednak, że będziemy „koniem trojańskim” Stanów Zjednoczonych w Unii Europejskiej. Moglibyśmy być jednak pośrednikiem w kontaktach Waszyngtonu w Brukselą – wskazywał publicysta. – Donald Trump musi mieć bowiem sojuszników w Europe. Nie mając ich na Zachodzie, siłą rzeczy szuka ich w naszym regionie – dodawał.

Wizyta Donalda Trumpa w Polskim Radiu 24 - czytaj więcej

Marek Zając z kolei zastanawiał się, czy wizyta prezydenta USA w Polsce nie wpłynie negatywnie na nasze relacje z krajami UE. – Europa niechętnie patrzy na polsko-amerykańską zażyłość. A pamiętajmy, że mamy w Brukseli do załatwienia sprawy, takie jak walka o interesy polskich kierowców, czy też negocjacje dotyczące kolejnego budżetu Wspólnoty – zauważył dziennikarz.

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24

Dwaj Panowie "Z" w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

___________________

Data emisji: 04.07.17

Godzina emisji: 20.35


 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Prof. Michał Kleiber: wizyta Trumpa symboliczna, padną mocne słowa o współpracy

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 17:44
Podczas lipcowego szczytu państw Trójmorza w Warszawie pojawi się prezydent Stanów Zjednoczonych. Co wizyta Donalda Trumpa będzie oznaczała dla polskiej dyplomacji? O tym w Polskim Radiu 24 mówił prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co Amerykanie mogą dać Trójmorzu?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 14:55
Kraje Europy Środkowowschodniej należące do regionu Trójmorza stanowią 28 proc. terytorium UE, 22 proc. jej ludności, ale wytwarzają zaledwie 10 proc. unijnego PKB. Czy inicjatywa Trójmorza może wpłynąć na zniwelowanie tej dysproporcji? Gościem Gospodarczego Tematu Dnia był Michał Kobosko, dyrektor Atlantic Council w Polsce
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Gabryel o oczekiwaniach wobec wizyty Trumpa w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 16:10
– Jest wiele oczekiwań w kontekście wizyty prezydenta USA w Polsce. Pamiętajmy jednak, że Donald Trump przyjeżdża do naszego kraju jako przywódca Stanów Zjednoczonych, a nie Polski. To biznesmen, który chce zrobić dobry interes – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gabryel z „Do Rzeczy”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed wizytą Trumpa. "Jesteśmy najbezpieczniejszym krajem na świecie"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 19:45
W dniach 5-6 lipca z oficjalną wizytą w Polsce pojawi się Donald Trump. Obecność prezydenta Stanów Zjednoczonych w kraju to duże wyzwanie dla rodzimych służb specjalnych. W Polskim Radiu 24 Krzysztof Kubiciel, ekspert ds. bezpieczeństwa, mówił o tym, w jaki sposób zabezpieczane są wizyty VIP-ów. 
rozwiń zwiń