Dwaj Panowie "Z" o reformie sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 21:55
Dwaj Panowie Z, czyli Marek Zając i Dominik Zdort komentowali wtorkowe wydarzenia w Sejmie i Kancelarii Prezydenta. – Pomysł prezydenta na zmiany w KRS mi się podoba. Od pewnego czasu widzimy, że prezydent Duda wybija się na niezależność od partii. Jeśli nowelizacja prezydenta zostanie odrzucona, to dla wizerunku Andrzeja Dudy będzie dobre rozwiązanie. Gdyby przyjęto poprawkę prezydenta, pewien efekt wizerunkowy też by pozostał – powiedział Marek Zając.
Audio
  • 18.07.2017 Dominik Zdort i Marek Zając o reformie sądownictwa.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/EPA/JACEK TURCZYK

Zdaniem Dominika Zdorta cała opozycja zjednoczyła się wokół projektu PiS dotyczącego zmian w sądownictwie. – Jest teoria, że prezydent po to występuje z rozwiązaniem kompromisowym, by rozbić jedność opozycji. Prawie wszystkie partie opozycji chciały już tworzyć wspólne listy, a tu nagle prezydent rozbił koalicję opozycji. Nie tylko Kukiz’15, ale i PSL mogą mieć wątpliwości, czy chce stać w szeregach »totalnej opozycji« - mówił dziennikarz.

Według Marka Zająca opozycja stawia słuszną diagnozę, że będziemy mieli do czynienia z politycznym podporządkowaniem wymiaru sprawiedliwości. – Trybunał Konstytucyjny jest już wyłącznie fasadowy, Sąd Najwyższy pozostał ostatnim bastionem. Było wiele lat na przeprowadzanie reform, sędziowie są sami sobie winni – powiedział publicysta.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji byli Dominik Zdort i Marek Zając.

Polskie Radio 24/kk

Dwaj Panowie "Z" w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 18.07.2017

Godzina emisji: 20:34


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata Poranka: Komentatorzy o reformie sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 09:17
Gośćmi Debaty Poranka byli Jacek Liziniewicz z Gazety Polskiej Codziennie, prof. Piotr Wawrzyk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, a także Marek Król, publicysta. Komentatorzy w Polskim Radiu 24 mówili m.in. o przeprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmianach w systemie sądownictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przerwa w obradach Sejmu. Dziś głosowanie ws. ustawy o Sądzie Najwyższym

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 00:35
Sejm w środę po północy przerwał obrady, które zostaną wznowione o godz. 9:45. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłowie o reformie Sądu Najwyższego. „Dużo trzeba zmienić”

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 19:00
W Sejmie trwa debata dotycząca złożonego przez Prawo i Sprawiedliwość projektu zmian w funkcjonowaniu Sądu Najwyższego. W Rozmowie PR24 komentarz Marcina Horały (PiS), Michała Szczerby (PO), Jerzego Jachnika (Kukiz’15) i Piotra Zgorzelskiego (PSL).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie podpiszę ustawy o SN, jeśli mój projekt o KRS nie zostanie uchwalony"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 18:59
Prezydent Andrzej Duda oświadczył we wtorek, że zgłosił do Sejmu projekt noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Proponuje, by członków KRS Sejm wybierał większością trzech piątych głosów. Prezydent zaznaczył, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym, jeśli Sejm nie uchwali jego poprawki o KRS. O oświadczeniu prezydenta i reformie sądownictwa dyskutowali w Debacie Dnia Anita Gargas (Magazyn Śledczy TVP) i Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska). Zmiany w sądownictwie komentował też radca prawny Adam Tomczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie dnia: Prezydent Andrzej Duda chce zmiany w ustawie o KRS

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 22:05
Sejm zdecydował, że przejdzie do II czytania projektu ustawy o Sądzie Najwyższym jeszcze dziś. Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. To najważniejsze tematy, które skomentowaliśmy w audycji Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń