Dwaj Panowie „Z” o konsekwencjach weta prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 16:04
Prezydent Andrzej Duda zdecydował, że zawetuje dwie z trzech ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości – o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Co to oznacza dla polskiej sceny politycznej? O tym w audycji Dwaj Panowie „Z” Marka Zająca i Dominika Zdorta.
Audio
  • 25.07.17 Dwaj Panowie „Z” o konsekwencjach weta prezydenta
Manifestacja - Łańcuch światła przed siedzibą Sądu Najwyższego w Warszawie
Manifestacja - "Łańcuch światła" przed siedzibą Sądu Najwyższego w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

Politycy Prawa i Sprawiedliwości nie ukrywali swojego zdziwienia w związku z decyzją prezydenta. Partia rządząca spodziewała się, że ustawy o SN i KRS zostaną podpisane przez Andrzeja Dudę, tak jak to stało się w przypadku nowelizacji aktu prawnego dotyczącego zmian w funkcjonowaniu sądów powszechnych.

Reforma sądownictwa - czytaj więcej

W kontekście prezydenckiego weta rozgorzała dyskusja na temat ewentualnego konfliktu między PiS a prezydentem. – Wojny na górze nie ma – powiedział we wtorek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Jednocześnie szef klubu parlamentarnego PiS zaznaczył, że „trochę niepokoi” fakt, że prezydent „nie odciął się od nacisków ulicy”.

Jak zatem prezydenckie weto wpłynie na przyszłą współpracę między partią rządzącą a Andrzejem Dudą? Czy decyzja głowy państwa to początek „szorstkiej przyjaźni” w obozie władzy? O tym w audycji Dwaj Panowie „Z” Marka Zająca i Dominika Zdorta.

Polskie Radio 24

__________________

Data emisji: 25.07.17

Godzina emisji: 20.33


 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dwaj Panowie "Z" o reformie sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 21:55
Dwaj Panowie Z, czyli Marek Zając i Dominik Zdort komentowali wtorkowe wydarzenia w Sejmie i Kancelarii Prezydenta. – Pomysł prezydenta na zmiany w KRS mi się podoba. Od pewnego czasu widzimy, że prezydent Duda wybija się na niezależność od partii. Jeśli nowelizacja prezydenta zostanie odrzucona, to dla wizerunku Andrzeja Dudy będzie dobre rozwiązanie. Gdyby przyjęto poprawkę prezydenta, pewien efekt wizerunkowy też by pozostał – powiedział Marek Zając.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozłam w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości? „PiS może podzielić los AWS”

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 20:35
Prezydent Andrzej Duda w specjalnym orędziu powiedział, że wielu Polaków ma ogromne poczucie niesprawiedliwości w związku z działaniem sądownictwa. Wyjaśnił, że zawetował ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, gdyż były niezgodne z Konstytucją. Przemówienie w poniedziałkowy wieczór wygłosiła również premier. Beata Szydło podkreśla, że Polacy chcą reformy sądownictwa i oczekują jej od lat. Zapewniła, że Prawo i Sprawiedliwość nie zrezygnuje z postulatu zmian w sądownictwie. Sytuację komentował dziennikarz Tadeusz Płużański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicyści o relacjach między PiS a prezydentem. „Atmosfera gęstnieje”

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 14:51
Andrzej Duda zdecydował, że zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Politycy partii rządzącej nie ukrywali zdziwienia w związku z taką decyzją. Czy można zatem mówić o konflikcie między rządem a głową państwa? O tym w rozmowie z Krzysztofem Loszem z Naszego Dziennika i Łukaszem Kobeszką, publicystą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt na linii prezydent-PiS? Komentarz publicystów

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 18:33
„Wojny na górze nie ma” – powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, odnosząc się do prezydenckiego weta ws. ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. W Debacie Dnia o relacjach na linii Andrzej Duda-partia rządząca mówili Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska, Piotr Nisztor z Gazety Polskiej Codziennie i Michał Wróblewski z Faktu.
rozwiń zwiń