Dwaj Panowie „Z”: Powstanie Warszawskie a teraźniejszość

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 21:02
1 sierpnia to symboliczna data w historii Polski. Kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to moment, w którym nie tylko stawiane są pytania o przeszłość, ale także o bezpieczeństwo kraju w przyszłości. O tym w Polskim Radiu 24 rozmawiali Dwaj Panowie „Z”, czyli Dominik Zdort i Marek Zając.
Audio
  • 1.08.17 Dwaj Panowie „Z”: Powstanie Warszawskie a teraźniejszość
Warszawa, 31.07.2017. Obchody 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, 31 bm. Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski (P) przemawia podczas uroczystości wręczenia orderów i odznaczeń państwowych uczestnikom powstania warszawskiego, w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.
Warszawa, 31.07.2017. Obchody 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, 31 bm. Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Leszek Żukowski (P) przemawia podczas uroczystości wręczenia orderów i odznaczeń państwowych uczestnikom powstania warszawskiego, w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Foto: PAP/Rafał Guz

Podczas uroczystości rocznicowych Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, powiedział m.in.: „Polska, średniej wielkości kraj europejski ma dwóch większych sąsiadów, którzy w historii już czterokrotnie dokonali rozbioru naszej Ojczyzny. Jak długo będziemy członkiem UE, jeden z sąsiadów może być naszym partnerem (…)”. Żukowski przy tym zapytał prezydenta Dudę, czy jest przekonany o tym, czy któryś z krajów Międzymorza w wypadku ataku pomógłby Polsce.

73. rocznica Powstania Warszawskiego - czytaj więcej

– To słowa człowieka, który już raz w swoim życiu, w dramatycznych okolicznościach, doświadczył tego, co to znaczy być narodem absolutnie opuszczonym. Za jego przemówieniem kryła się dobra wola i troska o przyszłość – komentował Marek Zając.

– To chichot historii, że powstaniec, który reprezentuje tradycję walki z Niemcami, tłumaczy nam, że Niemcy nas obronią, że są oni niegroźni. Darzenie tak wielkim zaufaniem narodu, który nieraz w historii przyczyniał się do tego, że Polska niknęła z mapy świata, jest niesłuszne – mówił z kolei Dominik Zdort.

W całej audycji także m.in. rozmowa o tym, czy kolejne rocznice Powstania Warszawskiego powinny być właśnie przyczynkiem do rozmowy o teraźniejszości i przyszłości, czy też tylko i wyłącznie oddaniem hołdu powstańcom.

Polskie Radio 24

_____________________

Dwaj Panowie "Z" w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 1.08.17

Godzina emisji: 20.33


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podsumowanie dnia: 73. rocznica Powstania Warszawskiego łączy Polaków

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 22:03
1 sierpnia minęła 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. To główny temat, który poruszyliśmy na antenie Polskiego Radia 24 w Podsumowaniu Dnia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

73. rocznica Powstania Warszawskiego. Stolica oddaje hołd powstańcom

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 23:00
Na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego w stolicy odbyło się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych pod hasłem "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Na miejscu był m.in prezydent Andrzej Duda i tysiące Polaków, którzy chcieli uczcić bohaterów Powstania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kalendarium Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu 24

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 07:45
Heroiczna walka o Warszawę doczekała się dokumentalnego wydawnictwa innego niż wszystkie. Autorami Powstańczego Kalendarium są Edyta Poźniak i Witold Banach, którzy we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyli 66 niepowtarzalnych, dwuminutowych audycji. Będziemy je emitować w PR24 codziennie o godz. 9:06.
rozwiń zwiń

Czytaj także

#PokażJakPamiętasz – akcja w mediach społecznościowych

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 19:00
W mediach społecznościowych trwa akcja #PokażJakPamiętasz. Celem inicjatywy, o której w Polskim Radiu 24 opowiadał jej pomysłodawca, Marcin Czapliński, jest pokazanie, że pamięć o Powstaniu Warszawskim łączy wszystkich Polaków, nie tylko w naszym kraju, ale i za granicą.
rozwiń zwiń