Dwaj Panowie Z: Reparacje wojenne to nierozwiązana kwestia

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 22:04
Mimo upływu ponad 70 lat od zakończenia II wojny światowej kwestia strat i odszkodowań wojennych wciąż wywołuje wielkie emocje. Historycy wciąż próbują oszacować skalę ludzkich i materialnych strat, a politycy i prawnicy zastanawiają się, czy kwestia roszczeń jest nadal otwarta. Dwaj Panowie Z, czyli Dominik Zdort i Marek Zając, dyskutowali w Polskim Radiu 24 o kwestii reparacji wojennych od Niemiec.
Audio
  • 08.08.2017 Dominik Zdort i Marek Zając o reparacjach wojennych
Płonące domy przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie, 1 sierpnia 1944 r.
Płonące domy przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie, 1 sierpnia 1944 r.Foto: wikipedia.com/Domena publiczna

Zdaniem Dominika Zdorta w kwestii reparacji chodzi o pokazanie szkód jakie Polska poniosła w skutek działalności Niemiec. – Podnoszenie tej kwestii wydaje mi się politycznie bezsensowne, ponieważ rząd kanclerz Merkel powstrzymuje się od krytyki polskiego rządu. Z drugiej strony to jest sprawa nierozwiązana. Wszyscy się zastanawiają podczas różnych rocznic czy Niemcy nam się wypłacili – mówi dziennikarz.

Według Marka Zająca nie wiemy ile wyniosły szkody wyrządzone przez Niemców w czasie II wojny światowej. – Najpierw trzeba byłoby wyliczyć ile wyniosły straty wojenne i wysuwać roszczenia na forum publicznym, gdy takie szacunki będą już znane. Najpierw policzmy, a potem wysuwajmy postulaty, ponieważ nikt nas nie będzie poważnie traktował – mówił publicysta.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzami programu byli Dominik Zdort i Marek Zając.

Polskie Radio 24/PAP

Dwaj Panowie "Z" w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

______________________

Data emisji: 08.08.2017

Godzina emisji: 20:35


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata Poranka. "Mamy otwartą drogę, by uzyskać reparacje wojenne od Niemiec"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 09:59
Podczas sobotniego kongresu PiS w Przysusze, za sprawą przemówienia Jarosława Kaczyńskiego, powrócił temat reparacji wojennych. Nawiązując do historii Polski lider partii stwierdził, że Polska nigdy nie otrzymała rekompensaty za straty, w tym ludzkie, poniesione w wyniku II wojny światowej i dwóch totalitaryzmów. O kwestii reparacji w Debacie Poranka mówili prof. Tadeusz Marczak, Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) i Wojciech Korkuć (plakacista).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Goście Polskie Radia 24 o reparacjach od Niemiec. „Trzeba to wyegzekwować”

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 09:48
Antoni Macierewicz zaprzeczył we wtorek twierdzeniom, jakoby Polska po wojnie zrzekła się reparacji. – To sowiecka kolonia, zwana PRL, zrzekła się tej części reparacji, które związane były z obszarem państwa też marionetkowego, sowieckiego NRD. W tym zakresie miało miejsce zrzeczenie, zresztą nigdy formalno-prawnie nieprzeprowadzone – powiedział minister obrony narodowej. O kwestii reparacji w Debacie Poranka rozmawiali Magdalena Piejko (TV Republika), Wojciech Korkuć (artysta) i prof. Kazimierz Kik (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przesłuchanie Donalda Tuska i polskie roszczenia za II WŚ. Podsumowanie Dnia

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 22:05
 - Przesłuchanie Donalda Tuska wpisuje się w bieżący konflikt polityczny w Polsce. Sam Donald Tusk odpowiadał dziś na pytania używając argumentów politycznych - powiedział w kontekście czwartkowego przesłuchania byłego premiera w prokuraturze politolog dr Andrzej Anusz. W programie mowa była także o polskich roszczeniach za II Wojnę Światową. O reparacjach wojennych od Niemiec mówił publicysta, ekspert ds. niemieckich Janusz Tycner.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reparacje wojenne? "To sprawa powinna zostać rozliczona"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 14:38
– Sprawa jest skomplikowana, ale to nie oznacza, że nie ma żadnych szans na sukces – oceniał w Polskim Radiu 24 Stefan Hambura, adwokat. Ekspert odniósł się na naszej antenie do sprawy ewentualnej wypłaty Polsce reparacji wojennych przez Niemcy za II wojnę światową. W Gorącym Temacie tę kwestię komentował również prof. Wiesław Wysocki, historyk.
rozwiń zwiń