Finanse: Rośnie zadłużenie Polaków

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 10:00
Ponad 2,3 miliona Polaków nie radziło sobie z terminową spłatą zobowiązań finansowych w 2016 roku. W ciągu roku suma długów wzrosła o 25 proc. do 54 miliardów złotych, a liczba dłużników wzrosła o 13 proc. O problemach finansowych Polaków mówili w audycji Rządy Pieniądza Marek Tatała (wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju), Marek Tejchman (zastępca redakatora naczelnego „Dziennika Gazety Prawnej”) i Ignacy Morawski (WiseEuropa).
Audio
  • 10.04.2017 Marek Tatała, Marek Tejchman i Ignacy Morawski o zadłużeniu Polaków.
Warto dbać o to, aby kredyt, jaki zaciągniemy w banku lub innej instytucji, był dla nas narzędziem wspierającym realizację naszych planów, a nie utrapieniem i powodem zmartwień
Warto dbać o to, aby kredyt, jaki zaciągniemy w banku lub innej instytucji, był dla nas „narzędziem” wspierającym realizację naszych planów, a nie utrapieniem i powodem zmartwieńFoto: Glow Images/East News

Jak podkreślał Marek Tejchman, na dane dotyczące zadłużenia zawsze trzeba patrzeć w określonym kontekście. – Oczywiście ten wzrost jest niepokojący, ale jest pytanie, na ile te liczby pokazują, że stajemy się gospodarką, która w coraz większym stopniu jest oparta na kredycie. Dopiero zaczynamy analizować też rozszerzenie zakresu świadczeń socjalnych w Polsce. Z jednej strony widać wzrost zadłużenia u osób, które już miały problemy ze spłatą długów, a z drugiej można zauważyć spadek skłonności do korzystania z pożyczek parabankowych – powiedział redaktor „Dziennika Gazety Prawnej”.

Według Ignacego Morawskiego wzrost zadłużenia Polaków to w dużej mierze skutek problemów z długami alimentacyjnymi. – Jeżeli chodzi o tradycyjny rynek finansowy, to nie ma tam rosnącego problemu niespłacanych zobowiązań. Jakość kredytów się nie pogarsza, więc wydaje mi się, że chodzi o szare sfery gospodarki, które generują długi – mówił gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem Marka Tatały wzrost zadłużenia nie powinien być problemem dla polskiego systemu bankowego. - Warto przypominać te dane o zadłużeniu w krajach bogatszych od nas. W Polsce, wraz z bogaceniem się społeczeństwa, ludzie będą mieli chęć zakupu własnego mieszkania lub nieruchomości, więc nie zatrzymamy procesu brania kredytów hipotecznych. Inną kwestią jest problem frankowiczów, który jest również trudną kwestią dla samych banków – stwierdził wiceprezes FOR.


Ignacy Morawski, Marek Tatała i Marek Tejchman/fot.PR24/MS Ignacy Morawski, Marek Tatała i Marek Tejchman/fot.PR24/MS

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Tomasz Wróblewski.

Polskie Radio 24/kk

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 10.04.2017

Godzina emisji: 09:09


Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 bank BIK
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak