Francja: Emmanuel Macron zapowiedział głębokie reformy

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 10:32
Po wyborach we Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że będzie wykorzystywał swoją bezwzględną większość do przeprowadzenia w kraju głębokich reform. Mają one dotyczyć m.in. zmian w systemie emerytalnym - połączenia prywatnego sektora emerytalnego z publicznym - a także obniżenia deficytu, bezrobocia i podatku od osób prawnych. O planach prezydenta Francji rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza dr Artur Bartoszewicz (SGH), Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński) i Olaf Wojak (Centrum im. Adama Smitha).
Audio
  • 19.06.17 Dr Artur Bartoszewicz, Marcin Roszkowski i Olaf Wojak o zapowiedziach Emmanuela Macrona dotyczących reform.
Emmanuel Macron
Emmanuel MacronFoto: PAP/EPA/BERTRAND GUAY / POOL

350 deputowanych na 577 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym - taką bezwzględną większością będzie dysponowała partia Emmanuela Macrona. La Republique en Marche prezydenta Macrona wygrała II turę wyborów parlamentarnych we Francji, a wynik daje wręcz nieograniczony wpływ zwycięskiej partii na kreowanie m.in. polityki gospodarczej Francji.


Goście audycji: Goście audycji (od lewej): Marcin Roszkowski, Olaf Wojak i dr Artur Bartoszewicz, foto: PR24

Prezydent planuje przeznaczyć 50 mld euro na naprawę szkół, systemu zdrowia i poprawę wydajności infrastruktury. 60 mld chciałby natomiast zabrać administracji państwowej, m.in. poprzez ograniczenie ilości pracowników.

Zdaniem Olafa Wojaka, jeśli chodzi o jakiekolwiek zmiany w świadczeniach emerytalnych -  a szczególnie łączenie prywatnego sektora emerytalnego z publicznym – „jest to mieszanie w zupie, które nie przyniesie nic dobrego”.

- Europa się starzeje i jeżeli faktycznie chcemy decydować o tym, jaką mamy emeryturę, to musi to być ściśle powiązane z ilością pracy, którą wykonujemy niezależnie od tego, co powie nam urzędnik państwowy. Musi to być ściśle związane z naszym zdrowym rozsądkiem – stwierdził gość.

Z kolei jak zauważył dr Artur Bartoszewicz, siła polityczna, którą uzyskał Macron, jest wyjątkowo duża.

- Jego partia uzyskała taką większość, że szacuje się, że jego pozycja polityczna jest porównywalna z władzą De Gaulle’a. To olbrzymia władza, która daje olbrzymie możliwości – zaznaczył dr Bartoszewicz.

Jego zdaniem zasadnicze pozostaje pytanie, na ile jego obietnice zostaną wdrożone i prawidłowo przygotowane, by dały oczekiwane, z punktu widzenia gospodarczego i społecznego, efekty. - Wyzwanie jest ogromne. Dzisiaj Niemcy nadają tempo Europie, ale myślę, że gdyby Francja ruszyła dla równowagi, byłby to dobry sygnał dla Europy i dla Polski – podsumował gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Tomasz Wróblewski.

Polskie Radio 24/pr

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 19.06.17

Godzina emisji: 9:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Przed wyborami parlamentarnymi rośnie poparcie dla partii Macrona

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 20:55
Najnowszy sondaż opinii publicznej we Francji daje szanse założonej przez nowego prezydenta Emmanuela Macrona partii Republique en Marche (REM) na zdobycie bezwzględnej większości w parlamencie. Wybory zostaną przeprowadzone w dwóch turach 11 i 18 czerwca. O sytuacji politycznej we Francji mówił w audycji Świat w Powiększeniu Adam Puchejda z „Kultury Liberalnej”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Targalski o Europie po wyborach we Francji

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 09:46
Rekordowo niska frekwencja i miażdżące zwycięstwo partii prezydenta Emmanuela Macrona. To krótkie podsumowanie tymczasowych wyników pierwszej tury wyborów powszechnych we Francji. Jeśli szacunki się potwierdzą, partia prezydenta Emmanuela Macrona „Republika naprzód”, uzyska ponad czterysta miejsc w Zgromadzeniu Narodowym, w którym zasiada 557 deputowanych. O politycznej sytuacji we Francji mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Bonikowska o Europie po wyborach

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 14:41
W ostatnich dniach nowe władze wybierali mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Francji. Jak wyniki tych głosowań wpłyną na kształt Unii Europejskiej i negocjacje ws. Brexitu? O tym w rozmowie z Małgorzatą Bonikowską z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja: niska frekwencja w II turze wyborów parlamentarnych

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 14:15
Do południa frekwencja w II turze wyborów parlamentarnych we Francji wyniosła 17,75 proc.; to najniższa frekwencja od lat. – Część Francuzów wychodzi chyba z założenia, że prezydent Macron i tak będzie miał swoją większość – mówiła Magdalena Skajewska, specjalna wysłanniczka Polskiego Radia w Paryżu.
rozwiń zwiń