Negocjacje ws. Nord Stream II. "Trzeba opóźniać projekt"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 10:35
Polska chce, by decyzja ws. budowy gazociągu Nord Stream II z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku zapadła na szczycie UE – zapowiedział wiceminister energii Michał Kurtyka po spotkaniu unijnych ministrów. W Rządach Pieniądza komentarz Moniki Kurtek z Banku Pocztowego, Marcina Nowackiego ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców i dra Artura Bartoszewicza ze Szkoły Głównej Handlowej.
Audio
Prace przy układaniu Nord Stream 2
Prace przy układaniu Nord Stream 2 Foto: gazprom / mat. prasowe

Poniedziałkowe rozmowy w Luksemburgu dotyczyły m.in. mandatu dla Komisji Europejskiej na negocjacje ws. Nord Stream II. W dyskusji głos zabrało 13 państw UE, które przedstawiły szereg zastrzeżeń natury ekonomicznej, technicznej i politycznej wobec projektu.

Z krajów spoza regionu Portugalia zwracała uwagę na konieczność dywersyfikacji gazu do całej UE, wskazując, że zbyt duża ilość gazu dostarczanego do Unii z Rosji byłaby ze szkodą dla możliwości dywersyfikacji dostaw z innych kierunków. Głosu w dyskusji nie zabrały Niemcy. Polska natomiast podkreślała, że Nord Stream II to projekt, który jest sprzeczny z celami unii energetycznej.

– Dotychczas, mimo deklaracji o solidarności energetycznej, interesy poszczególnych państw bywały odmienne. Trudno będzie o kompromis, w ramach którego UE w ogóle nie przystąpi do negocjacji – komentował w Polskim Radiu 24 Marcin Nowacki. – Polska była dotąd w kwestiach dotyczących negocjacji z Gazpromem w defensywie, nie sądzę, aby nastąpiła jakaś istotna zmiana w tym zakresie – dodawał.

Z kolei dr Artur Bartoszewicz wskazywał, że w kontekście Nord Stream II głównym zadaniem Warszawy, w obliczu trudności z zablokowaniem inicjatywy, musi być opóźnianie projektu. – My wykonujemy swoje działania, związane z dywersyfikacją dostaw gazu. Nie mamy jednak tak dużej siły, by zablokować inicjatywę – mówił ekonomista. – Dywersyfikacja dostaw w przyszłości będzie nas stawiać w lepszej pozycji, m.in. w kontekście negocjacji z Rosją – podkreślała Monika Kurtek.

Więcej tematów i komentarzy w całej audycji.

Gospodarzem programu był Tomasz Wróblewski

Polskie Radio 24/PAP/mp

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 27.06.17

Godzina emisji: 9.06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Amerykanie zablokują Nord Stream II? Komentarz politologa

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 09:01
– Jeżeli Amerykanie wywrą odpowiednie naciski na Unię Europejską, jest nadzieja na zablokowanie Nord Stream II lub podporządkowanie go Brukseli – mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski, politolog i historyk. Podczas ostatniej wizyty prezydenta Ukrainy w Stanach Zjednoczonych, zarówno Waszyngton, jak i Kijów negatywnie wypowiedział się o tym projekcie.
rozwiń zwiń