Gaz z USA popłynie do Polski? Komentarz ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 10:43
Gośćmi Rządów Pieniądza byli dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), Olaf Wojak (Centrum im. Adama Smitha) i Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców). Eksperci w Polskim Radiu 24 mówili m.in. o tym, czy amerykański gaz może być alternatywą dla surowca z Rosji, a także, czy może on realnie wpłynąć na dywersyfikację rynku gazu w Polsce.
Audio
  • 7.07.17 Gaz z USA popłynie do Polski? Komentarz ekspertów
Terminal LNG w Świnoujściu - to tutaj ma trafiać płynny gaz m.in. ze Stanów Zjednoczonych.
Terminal LNG w Świnoujściu - to tutaj ma trafiać płynny gaz m.in. ze Stanów Zjednoczonych.Foto: Maciek Kwiatkowski / wikipedia / CC BY-SA 4.0

8 czerwca do Polski trafił pierwszy transport amerykańskiego gazu. Donald Trump, po spotkaniu z Andrzejem Dudą w Warszawie, zasugerował, że nie ma formalnych przeszkód, by Stany Zjednoczone w przyszłości sprzedawały Polsce skroplony gaz (LNG). Prezydent USA dodał, że kontrakt w tej sprawie można zawrzeć „w 15 minut”.

Jak komentował na naszej antenie dr Artur Bartoszewicz, niełatwo dokonać rzeczywistej oceny potencjalnego kontraktu gazowego z USA. – Nie wiemy, jaka będzie wartość kontraktu, nie znamy ceny surowca i zasad rozliczenia. Trudno powiedzieć, czy cena gazu amerykańskiego będzie wyższa niż obecnie dostarczanego do Polski surowca z Rosji – mówił gość PR24.

Olaf Wojak zauważył, że LNG z USA nie jest jedyną receptą na przełamanie rosyjskiej przewagi w dostawach gazowych do Polski. – Przypominam, że mamy kontrakt z Katarem. Otwieranie się na kolejne kierunki może przynieść na zyski. – Mając kilku dostawców, możemy negocjować lepsze ceny – podkreślał.

Z kolei Mariusz Pawlak ocenił, że ściąganie LNG jest coraz bardziej opłacalne. – W ostatnich latach procesy skraplania i regazyfikacji stały się tańsze. Przez to kalkuluje się transport gazu z Kataru czy USA – tłumaczył. – Obecnie średnia cena gazu w Europie to 160-170 dolarów za metr sześcienny. Cena surowca zza oceanu to natomiast ok. 180 USD – mówił ekspert.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Tomasz Wróblewski.

Polskie Radio 24/mp

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 7.07.17

Godzina emisji: 9.10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Gazprom grozi zakręceniem kurka z gazem. Będzie kolejny kryzys?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 10:01
Gazprom pochwalił się rekordowym ekspertem gazu do Europy i już lekko przykręcił kurek Ukrainie. Dodatkowo zima nie odpuszcza w całej Europie, co oznacza zużycie gazu na całym kontynencie. W Polsce podziemne magazyny gazu wypełnione są jeszcze w 65 proc. O tym, czy grozi nam kolejne zakręcania kurka przez Rosjan mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Majka z Informacyjnej Agencji Radiowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energetyka: Ukraina nie kupuje gazu z Rosji, bo nie chce finansować wroga

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 22:15
Po zimie bez rosyjskiego gazu Ukraina zmienia źródło jego pozyskiwania. Politycznie decyzja jest zrozumiała, ale finansowo – jest dużym obciążeniem. O strategii energetycznej Ukrainy mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Purski z Eastbook.eu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska najlepiej nadaje się, by trzymać Rosję w szachu""

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 15:41
- Donald Trump jest pragmatycznym politykiem i mocnym biznesmenem. Na wszystko patrzy w sposób biznesowy, by obie strony umowy były zadowolone. Dlatego Amerykanie sprzedając nam gaz, osłabiają pozycję Rosji – mówił w audycji Gorący Temat Krzysztof Zawitkowski, przewodniczący rady dyrektorów Polonia Institute w Kalifornii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

LNG z USA zagrożeniem dla Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 16:02
W kontekście wizyty Donalda Trumpa w Polsce mówi się m.in. o kwestiach związanych z bezpieczeństwem energetycznym i ewentualnym imporcie skroplonego gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych. W audycji Spojrzenie na Wschód komentarz Wojciecha Jakóbika z BiznesAlert.pl i Michała Baranowskiego z German Marshall Fund.
rozwiń zwiń