„Ściągalność podatków w Polsce znacząco wzrosła”  

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 10:38
- Widzimy już wyniki lepszej ściągalności podatków. Deficyt budżetowy, który jest notowany za pierwsze pół roku jest rekordowo niski – powiedział w audycji Rządy Pieniądza wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. O zakończonym szczycie G-20 rozmawiali z kolei dr Artur Bartoszewicz (SGH), Łukasz Piechowiak z Fundacji Krakowskie Przedmieście i Kazimierz Krupa z Kancelarii Drawbridge.
Audio
  • 10.07.17 Jerzy Kwieciński, dr Artur Bartoszewicz, Łukasz Piechowiak i Kazimierz Krupa o ściągalności podatków w Polsce i zakończonym szczycie G-20.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/piviso_com/Domena publiczna

Jak podkreślił w Polskim Radiu 24 Jerzy Kwieciński, ściągalność podatków w Polsce znacząco wzrosła. - To wynik zarówno wprowadzonych zmian prawnych, jak i znacznie lepszej organizacji, która była wynikiem konsolidacji służb skarbowych, podatkowych, celnych w krajową administrację skarbową – wyjaśnił gość. Dodał, że dzięki temu są znacznie wyższe przychody podatkowe, które „są wynikiem przede wszystkim łatania dziury VAT-owskiej”.


Goście audycji (od lewej):  Jerzy Kwieciński, Łukasz Piechowiak, dr Artur Bartoszewicz i Kazimierz Krupa wraz z prowadzącym Tomaszem Wróblewskim (drugi od prawej) Goście audycji (od lewej): Jerzy Kwieciński, Łukasz Piechowiak, dr Artur Bartoszewicz i Kazimierz Krupa wraz z prowadzącym Tomaszem Wróblewskim (drugi od prawej)

Odniósł się także do kolejnych planów i wyzwań, przed którymi stoi obecny rząd. - Mamy nadal bardzo dużo do zrobienia w poprawie infrastruktury transportowej, w tym drogowej. Środki unijne na to nie wystarczają. Sam plan drogowy, który w tej chwili mamy, to plan na mniej więcej 200 mld zł. Środków, które były zaplanowane na jego realizację mieliśmy w wysokości 107 mld zł. Widać więc wyraźnie, że brakuje pieniędzy – mówił Kwieciński.

Dr Artur Bartoszewicz, Łukasz Piechowiak i Kazimierz Krupa odnieśli się z kolei do zakończonego w Hamburgu szczytu G-20. Kanclerz Merkel jest zadowolona z rozmów, bo uczestnicy poparli walkę z protekcjonizmem gospodarczym i nieuczciwymi praktykami w handlu. Uznali też, że decydującą rolę odgrywa międzynarodowy system handlu oparty o Światową Organizację Handlu WTO.

Zdaniem Kazimierza Krupy, szczyt G-20 stał się forum towarzyskim, na którym nie zapadają wiążące ustalenia. - Dzisiaj jest to jedynie okazja do poznania się – stwierdził. Odniósł się także do zapisu o protekcjonizmie. – Zapis o protekcjonizmie czy prawie kraju do własnego kształtowania w dużej mierze znalazł się tam pod wpływem Donalda Trumpa. Chce on bowiem uczynić Amerykę wielką i wiadomo jakimi metodami – wyjaśnił Krupa.

Podobnego zdania był dr Artur Bartoszewicz. - G-20 faktycznie jest czymś w rodzaju koła wzajemnej adoracji i tak zaczynają to odczuwać społeczeństwa poszczególnych krajów. Stany Zjednoczone mają kłopot w utrzymaniu swojej hegemonii i uświadomiły to sobie. Zaczynają więc poszukiwać drogi do tego, by tę hegemonię utrzymać. Będzie to jednak bardzo trudne gdyż pewne trendy na świecie już się uruchomiły i przyszłość należy raczej do Chin i Stanów Zjednoczonych – podsumował gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Tomasz Wróblewski.

Polskie Radio 24/pr

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 10.07.17

Godzina emisji: 9:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Moralność finansowa Polaków. Niepokojące dane

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 16:51
– Jedna trzecia Polaków jest skłonna zapłacić za usługę gotówką, by uniknąć zapłacenia VAT – wynika z badania "Moralność finansowa Polaków". W Polskim Radiu 24 o raporcie mówił Mariusz Hildebrandt z BIG InfoMonitora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosną wpływy z VAT-u. Widać efekty uszczelniania systemu podatkowego

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 10:38
Duży wzrost wpływów do państwowej kasy z tytułu podatku VAT. Według doniesień "Pulsu Biznesu", w pierwszym kwartale 2017 roku dochody z podatku od towarów i usług były wyższe o blisko 40 procent w ujęciu rok do roku. W Rządach Pieniądza komentarz Radosław Żydoka z Fundacji Republikańskiej i Jakuba Borowskiego z Credit Agricole.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wicepremier Jarosław Gowin: "Od strefy euro powinniśmy się trzymać z daleka"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 12:44
- Dzisiaj Europa rzeczywiście dzieli się na Europę dwóch prędkości. Ta szybsza prędkość to kraje, które nie należą do strefy euro. Rozwijają się szybciej i są bardziej elastyczne w warunkach kryzysu gospodarczego – powiedział w audycji 24 Pytania wicepremier Jarosław Gowin. Gość Polskiego Radia 24 mówił także o przyjmowaniu uchodźców oraz o perspektywie wyborów prezydenckich 2020 roku, gdzie głównym przeciwnikiem prezydenta Andrzeja Dudy będzie - jego zdaniem - Donald Tusk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyższa opłata paliwowa? "To doprowadzi do wzrostu cen"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 11:00
Premier Beata Szydło uważa, że należy rozważyć pomysł podniesienia opłaty paliwowej i przeznaczenia uzyskanych środków na Fundusz Dróg Samorządowych. Pomysł w audycji Rządy Pieniądza komentowali Ignacy Morawski (SpotData), Bartłomiej Godusławski (Dziennik Gazeta Prawna) i Marek Zuber (ekonomista i analityk rynków finansowych).
rozwiń zwiń