GUS: Rośnie produkcja przemysłowa

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 10:43
Produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła o 4,5 procent w ujęciu rok do roku i o 2,7 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem. Tak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. W Rządzach Pieniądza komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego, dra Artura Bartoszewicza ze Szkoły Głównej Handlowej i Marka Wołosa z Izby Domów Maklerskich.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła w 24 działach produkcji przemysłowej z 34. Jak zauważyła na naszej antenie dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, istotny z tej perspektywy wydaje się być wzrost produkcji budowlanej.

– W czerwcu ten wzrost wyniósł prawie 12 procent, a w ostatnim półroczu prawie 8 proc. Zauważmy przy tym, że ostatnio branża przeżywała duże trudności – mówiła gość Polskiego Radia 24. – Branża budowlana bardzo mocno urosła w latach 2007-2013, kiedy mieliśmy dużo infrastrukturalnych inwestycji unijnych. Później był zastój, wiele firm przeżywało trudności. Najnowsze dane wskazują jednak na to, że zaczynają być uruchamiane środki pochodzące z obecnej perspektywy budżetowej UE – wskazywała dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Oprócz produkcji budowalnej, wzrost odnotowano m.in. w produkcji maszyn i urządzeń – o 29,8 proc., urządzeń elektrycznych – o 8,6 proc., w poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji – o 8,3 proc., w produkcji metali – o 7,6 proc. Natomiast spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku, wystąpił m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 5,8 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 5,8 proc., w produkcji wyrobów farmaceutycznych – o 4,2 proc.

Więcej w rozmowie z dr Małgorzatą Starczewską-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego, drem Arturem Bartoszewiczem ze Szkoły Głównej Handlowej i Markiem Wołosem z Izby Domów Maklerskich.

Gospodarzem programu był Tomasz Wróblewski.

Polskie Radio 24/PAP

___________________

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 20.07.17

Godzina emisji: 9.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Rośnie produkcja przemysłowa. „Świetny wynik”

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2017 11:35
Produkcja przemysłowa w maju, w porównaniu z tym samym okresem 2016 roku, wzrosła o 9,1 procent – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Z danych GUS wynika również, że w porównaniu z kwietniem wskaźnik wzrósł o 5,5 procent. W Rządach Pieniądza komentarz Jakuba Borowskiego z Credit Agricole, Mariusza Pawlaka ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, a także Jerzego Bielewicza, finansisty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agencja Fitch utrzymała rating Polski na poziomie A minus

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 12:59
Według ekspertów do utrzymania ratingu z perspektywą stabilną przyczyniły się solidne fundamenty makroekonomiczne wspierane przez silną politykę monetarną oraz zdrowe działania sektora bankowego. O ratingu Polski mówił w Polskim Radiu 24 były wiceminister finansów dr Cezary Mech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budżet. Rekordowa nadwyżka w czerwcu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 12:25
Mamy dużą, sięgając kilku miliardów złotych, nadwyżkę w budżecie. To efekt wypłaty niemal 9 mld zł z zysku Narodowego Banku Polskiego za ubiegły rok i o kilkanaście procent wyższych niż przed rokiem wpływów z VAT. Tak wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej". W Polskim Radiu 24 komentarz Cezarego Mecha, ekonomisty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rządy Pieniądza: Polityczny spór a gospodarka

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 10:25
Gośćmi Rządów Pieniądza byli Bartłomiej Godusławski z Dziennika Gazety Prawnej, Jarosław Nowrotek z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej i Łukasz Bugaj, analityk BOŚ Banku. Eksperci w Polskim Radiu 24 mówili o wpływie, jaki polityczne spory wywierają na stan gospodarki i zaufanie inwestorów do państwa. 
rozwiń zwiń