Rządy Pieniądza: Negatywna dla Polski decyzja ws. gazociągu OPAL

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 10:35
W ostatnich dniach Sąd Unii Europejskiej wydał negatywną dla Polski decyzję w sprawie większego wykorzystania przez rosyjski Gazprom rurociągu OPAL, będącego przedłużeniem Nord Stream. W Rządach Pieniądza komentarz dra Artura Bartoszewicza ze Szkoły Głównej Handlowej, Ignacego Morawskiego z serwisu SpotData i Mirosława Budzickiego z PKO BP.
Audio
  • 24.07.17 Negatywna dla Polski decyzja ws. gazociągu OPAL. Komentarz ekspertów
Zakład produkcyjny Gazpromu na polu wydobywczym Zapolyarnoye.
Zakład produkcyjny Gazpromu na polu wydobywczym Zapolyarnoye.Foto: http://www.gazprom.com/press/gallery

Decyzją Komisji Europejskiej z 2009 roku, 50 procent przepustowości gazociągu OPAL zostało zwolnione ze stosowania unijnego prawa i zarezerwowane dla rosyjskiego Gazpromu. Na wniosek niemieckiej federalnej agencji ds. sieci, KE w październiku 2016 roku zgodziła się udostępnić pozostałe 50 proc. przepustowości – które nie było przez nikogo wykorzystywane – na aukcji. Pojawiły się obawy, że część niewykorzystywanych przepustowości nabyłby Gazprom, zwiększając tym samym przesył gazu przez Nord Stream.

– Polska inaczej niż Europa Zachodnia postrzega problem dostaw energii z Rosji. Warszawa w znacznie większym stopniu zwraca uwagę na ryzyko związane z brakiem dywersyfikacji – komentował w Polskim Radiu 24 Mirosław Budzicki. – Decyzja ws. OPAL-u, a także ogólnie projekty Nord Stream i Nord Stream II, pokazują że Rosjanie mają dużą siłę, są w stanie forsować swoje inicjatywy – dodawał.

–  Unia Europejska to interesy różnych państw. Jak widać, Niemcy prowadzą swoją niezależną politykę. A to jest główny decydent. Nawet gdyby KE były przychylna naszemu stanowisku, kwestia interesów poszczególnych państw nadal będzie obecna – oceniał z kolei dr Artur Bartoszewicz. Ignacy Morawski zauważył natomiast, że w wielu obszarach cele i działania Warszawy oraz Berlina są zbieżne, np. w kwestii sankcji wobec Rosji. – Sprawy związane z projektem Nord Stream są jednak wielkim zgrzytem, który wywołuje dużą nieufność – podkreślał.

Więcej tematów i komentarzy w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Tomasz Wróblewski

Polskie Rado 24

__________________

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 24.07.17

Godzina emisji: 9.06


Zobacz więcej na temat: Gazprom gaz energetyka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także