USA: Napięcia na Dalekim Wschodzie a spadki na giełdzie

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 10:25
Na Wall Street czwartek był kolejnym dniem spadków, spowodowanych m.in. zwiększoną presją polityczną, po groźbach ze strony Korei Północnej i ostrej odpowiedzi USA. W Rządach Pieniądza komentarz Łukasza Bugaja z Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska, Pawła Pelca z Agencji Ratingu Społecznego i Jarosława Nawrotka z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej.
Audio
  • 11.08.17 USA: Napięcia na Dalekim Wschodzie a spadki na giełdzie
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Jak oceniał w Polskim Radiu 24 Łukasz Bugaj, ostatnie spadki na amerykańskiej giełdzie nie muszą być oznaką rzeczywistych obaw inwestorów. – Wcześniej przez dłuższy czas obserwowaliśmy wzrosty. Obecne napięcie geopolityczne może być pretekstem do korekty cen akcji – wskazywał ekspert. – Można powiedzieć, że bezpieczne aktywa były niedoszacowane, a ryzykowne przeszacowane – dodawał.

Paweł Pelc z kolei zauważył, że „nie da się oderwać ekonomii od polityki”. – Sygnały polityczne są przez inwestorów oceniane w procesie podejmowania decyzji – komentował gość PR24. – To chyba pierwszy przepadek, kiedy ktoś po II wojnie światowej grozi atakiem Stanom Zjednoczonym; terytorium USA, poza 11 września, nie było zagrożone – podkreślał.  

– Inwestorzy potencjalnej groźby użycia broni atomowej nie uznali jako realnej – oceniał natomiast na naszej antenie Jarosław Nawrotek. – Jeżeli tak by było, mielibyśmy kilkunastoprocentowe spadki – pointował ekonomista.

W czwartek Dow Jones Industrial spadł o 0,93 procent, do 21.844,01 pkt., Nasdaq Comp. stracił 2,13 proc. i wyniósł 6.216,87 pkt., zaś S&P 500 stracił 1,45 proc. i wyniósł 2.438,21 pkt.

Więcej tematów i komentarzy w całej audycji.

Gospodarzem programu był Arkadiusz Ekiert

Polskie Radio 24/PAP

_____________________

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 11.08.17

Godzina emisji: 9.06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Ambasador Chin przy ONZ: to USA i Korea Płn muszą dążyć do zmniejszenia napięć

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 20:10
– To Stany Zjednoczone i Korea Północna, a nie Chiny, powinny postarać się o zmniejszenie napięć i powrót do negocjacji w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego – oświadczył w poniedziałek ambasador Chin przy ONZ Liu Jieyi. W piątek Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę międzykontynentalnej rakiety balistycznej. O napięciu w tej części Azji mówił w audycji Świat w Powiększeniu Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA - Korea Płn. "Koniec polityki strategicznej cierpliwości"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 20:33
Kilka godzin po wystąpieniu Donalda Trumpa - w którym amerykański prezydent zagroził Korei Północnej "ogniem i furią" - władze w Pjongjangu ogłosiły gotowość do uderzenia w amerykańską wyspę Guam. O tym, czy jest to jedynie retoryka, czy też mogą kryć się za tym potencjalne działania militarne, mówił w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ostatnią rzeczą na jaką zdecydowałaby się Korea Płn. jest użycie siły"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 21:09
Pjongjang zapowiada "tysiąckrotną zemstę" za surowe, bezprecedensowe sankcje nałożone przez ONZ. Amerykańska administracja zdecydowanie zaostrza kurs wobec północnokoreańskiego reżimu, a w tle swoje interesy rozgrywają inne mocarstwa. O tym, jakie to interesy i na ile groźny jest Kim Dzong Un, mówił w Światowej Szachownicy Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korea Północna grozi USA. Komentarz eksperta

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 14:14
Korea Północna zagroziła atakiem w okolicach zależnej od Stanów Zjednoczonych wyspy Guam, na której znajdują się amerykańskie strategiczne bazy wojskowe na Pacyfiku. Wcześniej prezydent Donald Trump ostrzegł Koreę Północną, że groźby pod adresem USA spotkają się z "ogniem i furią". W Świecie w Południe rozmowa z Andrzejem Talagą z Warsaw Enterprise Institute.
rozwiń zwiń