Rząd przyjął założenia budżetowe

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2017 10:05
Zdaniem prof. Mączyńskiej, budżet jest dość ostrożny, ale równocześnie widzi kilka zagrożeń. Wynikają one z procesów inwestycyjnych. – Jeżeli popatrzymy na badania koniunktury, poziom wykorzystania zdolności produkcyjnych jest dość wysoki, a równocześnie przedsiębiorstwa mają spore zasoby pieniędzy. A przedsiębiorcy kiepsko inwestują, to jest problem, jak pobudzić inwestycje – wskazywała. Gość podkreśliła, że „znów wracamy do popytu i pozyskiwania nowych rynków”. – To dwa podstawowe obszary, które, jeśli się nie zmienią, przedsiębiorcy nie będą mieli dostatecznych bodźców do inwestowania – tłumaczyła.
Audio
  • 25.08.2017 Prof. Elżbieta Mączyńska (prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego), Sławomir Horbaczewski (ekonomista) i Kamil Maliszewski (Dom Maklerski mBanku) o założeniach budżetowych.
Premier Beata Szydło
Premier Beata Szydło Foto: PAP/Jacek Turczyk

Kamil Maliszewski zwrócił uwagę, że jeśli popatrzymy na wskaźniki tempa wzrostu PKB, inflację, to budżet wydaje się ostrożny. Jednak biorąc pod uwagę stronę przychodową, wydaje się bardzo optymistyczny. – Jeśli popatrzymy na wpływy podatkowe, ich przyrost założony zdecydowanie przekracza ten, który wynikałby z PKB i inflacji. Więc cały czas zakłada się poprawę ściągalności podatków, a biorąc pod uwagę to, że ona już nastąpiła w ostatnim czasie i większość najprostszych spraw załatwiono, ten koszt krańcowy, będzie potrzebny coraz większy – wyjaśniał.

Innego zdania był Sławomir Horbaczewski, który podkreślił, że budżet jest bardzo konserwatywny, również od strony przychodowej. – Myśmy dopiero zaczęli wykorzystywać proste rezerwy. Mówimy dużo o VAT-cie, a nie mówimy choćby o CIT-cie – przekonywał. Gość przypomniał, że założenia do budżetu rząd opublikował już 6 czerwca i po tych dwóch miesiącach widać, że pewne założenia są realne. – Teraz bardzo istotne jest to, że mamy bardzo nikły udział inwestycji. Tu jest duży potencjał wzrostu, jeśli chodzi o przychody – podsumował.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Błażej Prośniewski. 

Polskie Radio 24/ip

_____________________

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 25.08.2017

Godzina emisji: 9:09


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także