Reakcje rynków finansowych na próbę nuklearną Korei Płn.

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 10:39
Północnokoreańskie media podały w niedzielę, że „całkowitym powodzeniem” zakończyła się przeprowadzona przez Pjongjang próba bomby wodorowej. Na globalnych giełdach znów pogorszenie nastrojów - Korea Północna testuje bombę wodorową, a świat jest w strachu - informują maklerzy. O wpływie północnokoreańskich prób na rynki finansowe i scenariuszach rozwiązania konfliktu mówili w audycji Rządy Pieniądza Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej, publicysta ekonomiczny Sławomir Horbaczewski i ekonomista Paweł Majtkowski.
Audio
  • 04.09.2017 Artur Bartoszewicz, Sławomir Horbaczewski i Paweł Majtkowski o kryzysie na Półwyspie Koreańskim.
Koreańska próba bomby wodorowej spowodowała pogorszenie nastrojów na globalnych giełdach
Koreańska próba bomby wodorowej spowodowała pogorszenie nastrojów na globalnych giełdachFoto: PAP/EPA/SOUTH KOREA DEFENSE MINISTRY HANDOUT

Według Pawła Majtkowskiego rynki finansowe przyzwyczaiły się do nieprzewidywalności Korei Płn., mimo dzisiejszych spadków. – Przy każdym kolejnym zdarzeniu wpływ na rynek finansowy jest troszeczkę słabszy. Wprowadzanie nowych sankcji niewiele zmieni, Pjongjang to reżim całkowicie izolowany, więc sankcje mają charakter symboliczny. Dzisiaj czekamy na działania polityczne, w związku z nasileniem prób Korei Płn. – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem Artura Bartoszewicza trudno jest znaleźć dobre rozwiązanie w konflikcie na Półwyspie Koreańskim. – Wszelkie scenariusze, które mogłyby być budowane, nie dają bezpiecznego dla stron rozwiązania. Trudno sobie wyobrazić interwencję militarną z punktu widzenia Korei Płd., która już zapowiedziała, że wszelkie działania muszą być uzgodnione z Seulem. Istotne jest to jak zachowują się Chiny, które są głównym rozgrywającym w regionie. Ta sytuacja jest na rękę Pekinowi, ponieważ odciąga amerykańskie inwestycje z regionu, a zjednoczenie Korei, wspierającej USA, też nie leży w interesie Chińczyków – mówił wykładowca akademicki.

W opinii Sławomira Horbaczewskiego realnym problemem USA są Chiny, a nie Korea Płn. – Korea Płn. jest tylko narzędziem używanym przez wszystkich. Ma czwartą armię na świecie, która jest zdeterminowana. Wchłonięcie Korei Płn. kosztowałoby 2 biliony dolarów. Amerykanie nie chcą też powtarzać scenariusza interwencji z Iraku i Afganistanu. W razie interwencji Seul przestałby od razu istnieć, co oznaczałoby nawet miliony ofiar – wskazywał publicysta.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Arkadiusz Ekiert.

Polskie Radio 24/PAP

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

______________________

Data emisji: 04.09.2017

Godzina emisji: 09:12

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Ekspert: Korea z premedytacją wystrzeliła rakietę nad terytorium Japonii

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 21:00
Pjongjang wystrzelił pocisk rakietowy, który przeleciał nad Japonią, rozpadł się na trzy części i wpadł do morza w odległości około 1200 kilometrów na wschód od przylądka Erimo na wyspie Hokkaido. O działaniach Korei Północnej w audycji Światowa Szachownica mówił Rafał Tomański, ekspert ds. Korei, autor książki "Niebo-Piekło. Zrozmieć Koreę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Próba bomby wodorowej zakończona całkowitym powodzeniem"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 10:55
Władze Korei Północnej ogłosiły, że zbudowały bombę wodorową, którą można umieścić w rakiecie. W oświadczeniu telewizyjnym przekazano, że testy bomby zakończyły się sukcesem. Do czego mogą doprowadzić testy koreańskiej broni mówił w PR24 Tomasz Sajewicz - korespondent Polskiego Radia w Azji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Władze północnokoreańskie posiadają technologię, która jest niebezpieczeństwem dla całego świata"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 13:19
 - W ciągu ostatnich 12 miesięcy - za czasów przywództwa Kim Dzonk Una - Korea Północna wystrzeliła więcej rakiet krótkiego, średniego, dalekiego zasięgu i przeprowadziła więcej testów jądrowych, niż podczas całego okresu rządów jego ojca Kim Dzong Ila. To znaczy, że Korea Płn. się zbroi – powiedział korespondent Polskiego Radia Tomasz Sajewicz. O testach bomby wodorowej mówił także Nicolas Levi (Polska Akademia Nauk).  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Próby nuklearne Korei Północnej. "Konflikt zbrojny najgorszym rozwiązaniem"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2017 22:01
Kolejna próba jądrowa przeprowadzona przez Koreę Północną, a także planowane otwarcie w Polsce jednej z głównych siedzib amerykańskiego banku JP Morgan. Oto główne tematy, o jakich mówili goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24. Ponadto w audycji przegląd najważniejszych informacji. 
rozwiń zwiń