Plan Morawieckiego: Specjalne Strefy Ekonomiczne dla całego kraju

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 10:11
Specjalne Strefy Ekonomiczne mają objąć cały kraj, a nie tylko obszary inwestycyjne. To kolejny etap tak zwanego Planu Morawieckiego, który wicepremier przedstawił na forum ekonomicznym w Krynicy-Zdroju. O pomyśle w audycji Rządy Pieniądza mówili dr Przemysław Kwiecień (X-Trade Brokers), dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Konfederacja Lewiatan) i Krzysztof Wołowicz (główny ekonomista BPS TFI SA).
Audio
  • 07.09.2017 Dr Przemysław Kwiecień (X-Trade Brokers), dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Konfederacja Lewiatan) i Krzysztof Wołowicz (główny ekonomista BPS TFI SA) o SSE dla całego kraju
Mateusz Morawiecki (P) podczas sesji plenarnej Plan odbudowy wzrostu w Unii Europejskiej, jaka odbyła się w ramach Forum Ekonomicznego Krynica-Zdrój.  Krynica -Zdrój, 05.09.2017
Mateusz Morawiecki (P) podczas sesji plenarnej "Plan odbudowy wzrostu w Unii Europejskiej", jaka odbyła się w ramach Forum Ekonomicznego Krynica-Zdrój. Krynica -Zdrój, 05.09.2017Foto: PAP/Grzegorz Momot

Obecnie w kraju działa 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych. Plan zakłada, że każda gmina, a nie tylko tereny inwestycyjne, będzie mogła stać się strefą inwestycyjną. Preferencje podatkowe będą uzależnione od: lokalizacji inwestycji, ich charakteru oraz jakości tworzonych miejsc pracy. Szczególnie cenione mają być te, które przełożą się na rozwój gospodarczy kraju i regionu. Ministerstwo Rozwoju zakłada, że jego koncepcja zwiększy atrakcyjność inwestycyjną Polski.

W ocenie dr Starczewskiej-Kszysztoszek, możemy mieć wątpliwości co do tego, „że o tym, czy inwestycje powinny być kwalifikowane jako te, które będą objęte ulgami podatkowymi będą decydować urzędnicy”. – To jest złe. Z całym szacunkiem, urzędnicy maja swoje fantastyczne kompetencje, ale trudno będzie im ocenić, czy dana inwestycja jest potrzebna czy nie – wskazywała. Gość podkreśliła również, że pewien błąd popełniono już na samym początku tworzenia w Polsce SSE. – Powiedzieliśmy, że naszym celem przyciągania inwestycji było tworzenie nowych miejsc pracy. My powinniśmy powiedzieć: dajemy wszystkie przywileje, gdy twoje inwestycje są inwestycjami w innowacje – zaznaczyła.

Dr Przemysław Kwiecień przekonywał, że „od 30 lat mamy gospodarkę rynkową i to dzięki niej jesteśmy tu, gdzie jesteśmy”. Tymczasem pojawiają się pomysły, które „dryfują nas w tę stronę, gdzie wszystko ustala wszechwiedzący rząd, co nie jest dobre w sferze gospodarczej”. – Tu jest największe zagrożenie. Stopa inwestycji jest bardzo niska, a minister postawił sobie za cel podniesienie jej znacząco, i chce rezultatów, uważa, że musi działać. Natomiast pytanie o drogę do tego celu, czy tworzymy dobre warunki do gospodarowania dla  wszystkich przedsiębiorców. Tutaj minister trochę ugrzązł, jeśli chodzi o Konstytucję dla biznesu – zauważył.

Według Krzysztofa Wołowicza, pomysł wart jest rozważenia, ale widać też pewne negatywy. Pierwszym jest kwestia urzędnicza, drugim to, jak zwolnienia podatkowe wpłyną na dochody budżetowe. – Inwestorzy kierują się swoim racjonalnym oglądem sytuacji, niekoniecznie musi tak być, że jak Polska obniży opodatkowanie, napłyną inwestycje. Kwestia obsługi prawnej też wydaje się istotna, inwestorzy będą kierowali się tym,  gdzie jest prawo przyjazne, gdzie szybko mogą sprawy urzędowe załatwiać, u nas to wyraźny problem – tłumaczył.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Wojciech Surmacz.

Polskie Radio 24/ip

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 07.09.2017

Godzina emisji: 9:11

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: gospodarka i społeczeństwo to nie są odrębne byty

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 16:30
Najbardziej dla naszego rozwoju gospodarczego potrzebne są oszczędności, inwestycje, innowacje, eksport i infrastruktura – mówił wicepremier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że stara się łączyć gospodarkę lokalną z wyjściem na Europę oraz całą gospodarkę ze społeczeństwem. Wystąpienie Morawieckiego komentował w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Najważniejsza podczas Kongresu była rola w jakiej wystąpił prezes Kaczyński”

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 17:29
2 lipca na Mazowszu odbył się V Kongres PiS oraz Konwencja Zjednoczonej Prawicy. „Musimy budować Polskę sprawiedliwą, zasobną i nowoczesną” – mówił prezes PiS. Dodał, że reforma sądu jest kwestią fundamentalną, chwalił zmiany dotyczące spraw społecznych i apelował o szybszą realizację programu Mieszkanie Plus. Jego przemówienie komentował w audycji Gorący Temat redaktor Michał Karnowski.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

  Wicepremier chce komisji śledczej ws. wyłudzeń VAT. „Pieniądze, które tracił Skarb Państwa, były gigantyczne”

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 11:40
- Wyłudzenia VAT pozbawiły nasze państwo ok. 200-250 miliardów złotych. Polakom należy się wyjaśnienie – powiedział w Telewizji Trwam wicepremier Mateusz Morawiecki. Chce powołania sejmowej komisji śledczej, która zbada te wyłudzenia. W Polskim Radiu 24 komentarz Karola Gaca z portalu DoRzeczy.pl i Cezarego Kaźmierczaka ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

JP Morgan będzie miał siedzibę w Polsce. "To sygnał dla innych instytucji"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 11:03
Największy amerykański bank JP Morgan Chase otworzy w Polsce jedną ze swoich głównych siedzib. Poinformował o tym przebywający w USA Mateusz Morawiecki. Według wicepremiera, oznacza to tysiące nowych miejsc pracy w naszym kraju. W Rządach Pieniądza komentarz Marcina Roszkowskiego z Instytutu Jagiellońskiego, dra Artura Bartoszewicza ze Szkoły Głównej Handlowej i Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agencja Moody's podniosła prognozę wzrostu PKB Polski. "Gospodarka ma zdrowe podstawy"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 14:52
Agencja Moody's podniosła prognozę wzrostu PKB Polski w br. do 4,3 proc. z 3,2 proc. i obniżyła dla deficytu sektora finansów publicznych do 2,5 proc. PKB z 2,9 proc. Wyższy od oczekiwań wzrost PKB i sytuacja fiskalna są korzystne dla wiarygodności kredytowej Polski. O raporcie agencji Moody’s mówił Polskim Radiu 24 ekonomista Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej.
rozwiń zwiń