Agencja Moody’s utrzymała rating Polski na poziomie A2

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 10:36
Agencja ratingowa Moody's nie dokonała rewizji ratingu Polski i nie opublikowała w piątek raportu kredytowego na temat Polski. Tym samym ocena ratingowa Polski pozostała niezmieniona na poziomie A2/P-1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej i krajowej z perspektywą stabilną. O ratingu Polski mówili w audycji Rządy Pieniądza Mariusz Adamiak (PKO BP), Olaf Wojak (Centrum im. Adama Smitha) Maciej Bitner (Wise Europa).
Audio
  • 11.09.2017 Mariusz Adamiak, Olaf Wojak, Maciej Bitner o ratingu Polski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Panther Media/EASTNEWS

Zdaniem Olafa Wojaka jeśli nie ma zmiany ratingu, to znaczy, że w gospodarce dzieje się dobrze. – Polscy przedsiębiorcy potrzebują stabilizacji. Niestety, naszą tendencją krajową jest to, że co chwilę ktoś gmera w gospodarce i uwarunkowania prowadzenia biznesu zmieniają się. Im mniej jest czynników zmiennych, tym lepiej dla gospodarki i przedsiębiorcy chętniej inwestują – powiedział komentator.

Według Macieja Bitnera rating nie jest oceną gospodarki, tylko prawdopodobieństwa wypłacalności państwa. – Im niższy rating, tym większe zagrożenie bankructwem kraju. Było wiele ważnych wydarzeń od ostatniego ratingu, natomiast agencja uznała, że bilans jest na zero. Brano pod uwagę dochody z VAT-u i niższy deficyt niż prognozowano, ale też zmiany w systemie sądownictwa . Te ryzyka się bilansują, dlatego zmiany nie było – mówił ekspert.

W ocenie Mariusza Adamiaka wstrzymanie się od aktualizacji ratingu nie jest niczym nadzwyczajnym. – Jeśli chodzi o Moody’s, to mamy u nich bardzo dobry rating A2 – z naszego regionu tylko Czesi mają wyższy, ale oni mają znacznie lepszą sytuację budżetową i mniejsze zadłużenie. Moody’s podniósł kilka tygodni temu prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski z 3,2 proc. na 4,3 proc – to ogromna rewizja pozytywna. Biorąc pod uwagę naszą sytuację gospodarczą agencje nie są zaniepokojone – wyjaśniał gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Arkadiusz Ekiert.

Polskie Radio 24/kk/PAP

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

 ____________________

Data emisji: 11.09.2017

Godzina emisji: 09:12


Zobacz więcej na temat: rating finanse
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także