GUS: wzrost importu i eksportu. Komentarze ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 10:43
Główny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek, że po lipcu bieżącego roku Polska miała 2 mld 782,1 mln złotych nadwyżki w handlu zagranicznym, wobec 13 mld 575,7 mln złotych przed rokiem. Wartość eksportu wyniosła 492 mld 195,9 mln złotych, a importu 489 mld 413,8 mln złotych. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku eksport wzrósł o 7 proc., a import o 9,6 proc. Dane komentowali w audycji Rządu Pieniądza Bartłomiej Godusławski (Puls Biznesu), Jarosław Nowrotek (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej) i prof. Jacek Męcina (Konfederacja Lewiatan).
Audio
  • 12.09.2017 Bartłomiej Godusławski (Puls Biznesu), Jarosław Nowrotek (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej) i prof. Jacek Męcina (Konfederacja Lewiatan) o rosnącym imporcie i eksporcie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ARKADIUSZ ZIOLEK/EASTNEWS

Prof. Męcina podkreślał, że naturalnym zjawiskiem jest to, że gdy wszyscy mocniej wierzą w trwały wzrost gospodarczy, mocniej inwestują. Wskazywał, że wtedy wzrasta import, co jest przejawem pewnego rozwoju. – W ślad za tym, jak będziemy się szybciej rozwijać, będą nam się pogarszać niektóre wskaźniki, na przykład inflacja. Należy się spodziewać, że wraz z coraz trudniejszą sytuacją demograficzną presja na wynagrodzenia będzie silniejsza – przekonywał.

Jak zwrócił uwagę Jarosław Nowrotek, mamy silnego złotego w stosunku do euro, co sprzyja importowi. Ponadto Polacy bardziej się zadłużają w sposób mniej racjonalny. – Pod wpływem zadowolenia chcą szybciej korzystać z dobrodziejstw, to przekłada się na ten import – wskazywał.

Bartłomiej Godusławski odniósł się do fikcyjnego eksportu, związanego z karuzelami VAT-owskimi. Zaznaczył, że był on obecny, jednak jego skala nie była tak duża, by zachwiać dynamikami PKB. – Nie pokazały tego kilkukrotne już przeszacowania danych, które robi GUS, sięgając 2 lata wstecz – wyjaśniał.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Wojciech Surmacz.  

Polskie Radio 24/ip

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 12.09.2017

Godzina emisji: 9:11


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Puls Gospodarki: nadwyżka w polskim handlu zagranicznym

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 11:06
W 2016 roku Polska sprzedała więcej towarów za granicę, niż sprowadziła. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ubiegłym roku eksport wzrósł o 6 procent, a import o 4,9 procent, w porównaniu z 2015 rokiem. O wyniku mówili goście Pulsu Gospodarki: Adam Czerniak (Polityka Insight), Maciej Stańczuk (Pracodawcy RP) i Paweł Pelc (Agencja Ratingu Społecznego).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzrost PKB o 4 proc. "Gospodarka uruchamia swój potencjał"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 12:31
PKB wzrósł realnie w pierwszym kwartale 2017 r. o 4,0 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny.  Dane komentowała w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy polityka ekonomiczna Polski zagrożeniem dla interesów UE?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 16:03
– Niemcy, wespół z Francją są zazdrosne o swoją pozycję w UE i silnie przeciwdziałają usamodzielnianiu się innych krajów Unii. Zwłaszcza tych, które dołączyły w 2004 roku – mówił w audycji Gorący Temat Sławomir Horbaczewski, ekonomista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceprezes PAIH: Kazachstan chce czerpać od nas wzorce

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 16:00
Polska i Kazachstan pracują nad zacieśnianiem relacji gospodarczych. Jakie są perspektywy na przyszłość, po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Astanie? Gościem Polskiego Radia 24 był Krzysztof Senger, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
rozwiń zwiń