Od przyszłego roku wyższa płaca minimalna i stawka godzinowa

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 10:05
Płaca minimalna w przyszłym roku wzrośnie z obecnych 2 tysięcy złotych do 2100 złotych. O 70 groszy wzrośnie też minimalna stawka godzinowa i wyniesie 13 złotych i 70 groszy. Rząd przyjął rozporządzenie przedłożone przez minister rodziny, pracy i polityki społecznej. O zmianie w audycji Rządy Pieniądza rozmawiali Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha) i Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP).
Audio
  • 13.09.2017 Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha) i Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP) o płacy minimalnej
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: pixabay / CC0

Jak zwracał uwagę Andrzej Sadowski, podwyżki wynagrodzenia minimalnego to podwyżki opodatkowania. – Od tych wynagrodzeń są od razu wyższe podatki. Przy 70 groszach na godzinę, to rzecz mało zauważalna dla pracownika, który jest rozliczany podstawową stawką – mówił.

Arkadiusz Pączka podkreślił, że „mając na względzie to, że w Polsce nie obowiązują płace w sektorach, jest zwolennikiem regionalizacji płacy minimalnej”. – Są województwa, branże, gdzie ta kwota ma dość duże znaczenie dla przedsiębiorców. Być może ta dyskusja byłaby odpowiedzią na te postulaty, które podnoszą pracodawcy, czyli podniesienie kosztów zatrudniania pracowników – wskazywał. Ocenił także, że trzeba jednak patrzeć szerzej, „bo mamy rynek pracownika i płaca minimalna nie ma zastosowania w wielu miejscach”.

Andrzej Sadowski dodał, że skoro rząd ustanawia inne ceny dopłat do metra kwadratowego mieszkania, to przyznaje tym samym, że koszta życia w Polsce są różne. – Stąd powinno być to konsekwentne w innych obszarach. Wynagrodzenie minimalne powinno być regionalne, a nie centralne, bo wielu regionom się szkodzi, zawyżając wynagrodzenie, które w Warszawie nie ma znaczenia, a gdzie indziej jest barierą – przekonywał.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Arkadiusz Ekiert.

Polskie Radio 24/ip

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 13.09.2017

Godzina emisji: 9:11

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Rząd zastanawia się nad regionalnym zróżnicowaniem płacy minimalnej

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 11:45
Płaca minimalna ma wynieść w 2017 roku 2 tys. zł. Rząd zastanawia się jednak nad jej zróżnicowaniem w zależności od regionu. O pomyśle dyskutowali w Pulsie Gospodarki ekonomista Marek Zuber, Bartek Godusławski (Puls Biznesu) i Maciej Stańczuk (Pracodawcy RP).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rynek pracy w 2016 roku – nadchodzą podwyżki

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 15:40
Najniższa od 25 lat stopa bezrobocia, rekordowe poziomy zatrudnienia i rosnące trudności rekrutacyjne - to główne czynniki kształtujące rynek pracy w mijającym roku. O zmianach, które nas wszystkich dotykają, mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kubisiak z Work Service.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: płaca minimalna sposobem na rozwarstwienie wynagrodzeń

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 15:31
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju ocenia, że w porównaniu z innymi krajami, Polska dobrze poradziła sobie podczas transformacji ustrojowej. To wniosek z raportu o nierównościach płacowych w okresie przemian. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował dr Jacek Tomkiewicz z Akademii Leona Koźmińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie dnia: rząd proponuje podniesienie płacy minimalnej do 2080 zł od 2018 roku

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 22:02
Wzrost płacy minimalnej do 2080 złotych brutto i minimalnej stawki godzinowej do 13,50 zł od 2018 roku. W sanktuarium na Krzeptówkach odprawiono mszę św. z okazji stulecia objawień fatimskich. To tematy, które komentowaliśmy na antenie Polskiego Radia 24 w audycji Podsumowanie Dnia.
rozwiń zwiń