Rewolucyjne zmiany w ochronie danych osobowych. Powstanie Urząd Ochrony Danych Osobowych

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 10:21
Powstanie nowy urząd – zamiast Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, będziemy mieli Urząd Ochrony Danych Osobowych. Prezes tej instytucji będzie mógł nakładać wysokie kary – do 20 milionów euro lub 4 proc. światowego obrotu za naruszenie ochrony danych osobowych. O reformie mówili w audycji Rządy Pieniądza dr Maciej Kawecki (koordynator reformy danych osobowych z Ministerstwa Cyfryzacji), dr Marian Szołucha, (Akademia Finansów i Biznesu Vistula) Mikołaj Stępniewski (Investors TFI) i dr Małgorzata Bonikowska (Ośrodek Think Tank).
Audio
  • 14.09.2017 Maciej Kawecki: chcemy skrócić termin rozpatrywania spraw przez wprowadzenie jednoinstancyjności postępowań
Dane osobowe które udostępniamy w internecie są obecnie cennym towarem rynkowym.
Dane osobowe które udostępniamy w internecie są obecnie cennym towarem rynkowym.Foto: pixabay / CC0

Zmiany w prawodawstwie związane są z wprowadzaniem unijnego Rozporządzenia Ogólnego o Ochronie Danych. W ramach dostosowywania polskiego prawa do rozporządzenia zmianie ulegną 133 ustawy, zostanie wprowadzona nowa ustawa o ochronie danych osobowych i wprowadzony zostanie Urząd Ochrony Danych Osobowych, w miejsce Generalnego Inspektora. Jak podkreślał Maciej Kawecki, przy okazji wprowadzania rozporządzenia UE, dojdzie do przereformowania systemu ustrojowego ochrony danych osobowych.

- Chcemy skrócić termin rozpatrywania spraw przez wprowadzenie jednoinstancyjności postępowań. Nowy organ ma być krajowym konsultantem, który będzie wydawał ostrzeżenia, upomnienia i rekomendacje, a w dalszym zakresie te ogromne kary. Nowa ustawa wprowadza możliwość skierowania roszczeń do sądu z tytułu naruszenia danych osobowych. Rozporządzenie unijne jest bardzo restrykcyjne, chcieliśmy przy jego wprowadzaniu znaleźć złoty środek. Koszty ochrony danych mogą wzrosnąć dla biznesu – powiedział koordynator reformy.

Według Mariana Szołuchy zmiany w ochronie danych wymuszają na nas zmiany technologiczne. – Przenoszenie się handlu i usług do internetu to szansa, ale i zagrożenie. Rośnie też w społeczeństwie świadomość konieczności ochrony danych osobowych i niebezpieczeństw z ich naruszeniem związanych. Ponadto RODO wchodzi niedługo w życie – w połowie przyszłego roku – mówił gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem Małgorzaty Bonikowskiej musimy dostosować się do prawodawstwa unijnego. – Pamiętajmy jednego, że między krajami Unii są duże dysproporcje w zakresie zaawansowania procesów posługiwania się danymi. Coraz więcej operacji gospodarczych przenosi się do internetu, zabezpieczenie tej sfery to wielkie wyzwanie dla świata. Obecny kierunek jest niezbędny, ale trzeba pamiętać o konsumentach i przedsiębiorcach, potrzebny jest złoty środek – wskazywała ekspertka.

W ocenie Mikołaja Stępniewskiego bieżące trendy w gospodarce wyznaczają przenoszenie biznesu do sieci. – Istnieje wiele branż, w których przepisy będą miały zastosowanie. W wielu obszarach może to przynieść dużo dobrego dla rodzimych przedsiębiorstw, jeśli będziemy w stanie przenieść usługi w świat internetu – stwierdził analityk.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Wojciech Surmacz.

Polskie Radio 24/IAR

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 14.09.2017

Godzina emisji: 09:09


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych. "Twoje dane – twoja sprawa"

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 13:22
– W świecie informacji musimy chronić swoją prywatność. Niewłaściwe wykorzystanie informacji o nas może nieść negatywne konsekwencje – ostrzegał Piotr Drobek, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Społecznej i Współpracy Międzynarodowej w Biurze Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO). 28 stycznia obchodzimy Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa ustawa o ochronie danych osobowych. "Zmiany są potrzebne"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 14:45
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało projekt nowelizacji ustawy o ochronie danych osobowych. Zakłada on między innymi zmiany w niektórych procedurach, a także likwidację urzędu Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. W Polskim Radiu 24 o planowanej reformie mówił Cyprian Gutkowski z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w ustawie o ochronie danych osobowych

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 17:00
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało projekt części przepisów nowej ustawy o ochronie danych osobowych. Zakłada on m.in. przyspieszenie postępowań ws. przypadków nieprzestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych i wprowadzenie kar finansowych, a także likwidację urzędu Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i powołanie nowego państwowego organu, zwanego Prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych. O zmianach w ustawie o ochronie danych osobowych mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji, doradca minister Anna Strężyńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą zmiany w ustawie o ochronie danych osobowych. Bezpieczeństwo dzieci priorytetem

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 17:03
Jak zapowiedział w Polskim Radiu Maciej Kawecki, doradca w gabinecie politycznym ministra cyfryzacji, we wrześniu do Sejmu wpłynie projekt ustawy o ochronie danych osobowych. Jedna z ważniejszych zmian będzie dotyczyła dzieci. W PR24 komentarz dra Macieja Dębskiego z Fundacji Dbam o Mój Zasięg i Uniwersytetu Gdańskiego.
rozwiń zwiń