Realizacja Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 10:09
Wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki na posiedzeniu Sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju przedstawił informację o realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zwrócił uwagę między innymi na to, że mamy najniższe w historii bezrobocie, mówił też o programach społecznych uruchomionych w ostatnim czasie, a także też o sukcesie, jakim jest uszczelnianie systemu podatkowego. Poza tym, jak podkreślił, polskie firmy coraz śmielej wchodzą na rynki zagraniczne, po raz pierwszy na tak dużą skalę. Sytuację gospodarczą komentowali w audycji Rządy Pieniądza Marek Kłoczko (Krajowa Izba Gospodarcza), Sławomir Horbaczewski (ekonomista) i Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców).
Audio
  • 15.09.2017 Marek Kłoczko (Krajowa Izba Gospodarcza), Sławomir Horbaczewski (ekonomista) i Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) o Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju
Wicepremier Mateusz Morawiecki
Wicepremier Mateusz MorawieckiFoto: kprm / flickr / domena publiczna

Marek Kłoczko podkreślał, że polska gospodarka w tym modelu, w którym funkcjonowała ma spore rezerwy i w krótkim dystansie czasowym zagrożeń nie ma. – Można zapewnić dynamiczny rozwój. Pytanie, na które nie znamy odpowiedzi, to czy udadzą nam się te przemiany kulturowe, które warunkują wyjście z pułapki średniego dochodu – wskazywał.

W ocenie Sławomira Horbaczewskiego, rząd, stosując programy społeczne wyrównuje szanse i umożliwia ludziom, by brali sprawy w swoje ręce, a także by przedsiębiorcy szli do przodu.  – Mamy szansę przekroczyć w eksporcie 200 mld euro, to takie rzeczy, które nawzajem komplementarnie traktowane pokazują, że jesteśmy w bardzo dobrym momencie – wyjaśniał. Dodał, że kluczowe jest także uzależnienie od kapitału zagranicznego. Ocenił, że warto zmniejszyć jego udział, a zwiększyć nasze inwestycje.  

Mariusz Pawlak mówił, że cieszy się, iż polscy przedsiębiorcy przeprowadzają ekspansję za granicą, jednak czeka nas kolejny etap rywalizacji, gdzie potrzebna jest pomoc państwa. – Jest wiele sygnałów, że nie spotykają się z wolną konkurencją, to bardzo ciężka droga, trzeba dyplomacji gospodarczej, by przedsiębiorca, który wszedł na rynek mógł na równych prawach skorzystać z tej wolnej gospodarki – przekonywał. Zaznaczył, że ważne jest również wprowadzenie Konstytucji dla Biznesu.  

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Arkadiusz Ekiert.

Polskie Radio 24/ip

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 15.09.2017

Godzina emisji: 9:11

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Co udało się zrealizować?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 22:05
– Zwalczyliśmy największe słabości, zwłaszcza w zakresie systemu podatkowego i skarbowego – mówił wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki w Sejmie. Na posiedzeniu Sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju przedstawił informację o realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wystąpienie wicepremiera w audycji Północ-Południe komentował ekonomista Marek Zuber.
rozwiń zwiń