RPP zdecyduje o wysokości stóp procentowych

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 12:40
Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje w środę o wysokości stóp procentowych w Polsce. Od tego, co postanowi, zależy oprocentowanie lokat i kredytów w złotych. W Rządach Pieniądza rozmowa z Maksymilianem Wysockim z Gazety Bankowej, Piotrem Soroczyńskim z Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych i Markiem Zuberem, ekonomistą.
Audio
  • 4.10.17 Rządy Pieniądza: RPP zdecyduje o wysokości stóp procentowych
  • 04.10.2017 Czy RPP obniży stopy procentowe? Komentarz Karoliny Mózgowiec z Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjne Foto: pixabay / CC0

Jak oceniał w Polskim Radiu 24 Piotr Soroczyński, w najbliższym czasie nie należy spodziewać się zmiany wysokości stóp procentowych. – Obecna sytuacja nie jest specjalnie odmienna od tego, co mieliśmy w ostatnich miesiącach. Inflacja wróciła w normalne, typowe rejony, ale nie mamy też „ucieczki” inflacji powyżej dopuszczalnych rejonów, wymagających interwencji – wskazywał ekspert.

Zdaniem Maksymiliana Wysockiego, niebawem jednak sytuacja rodzimej gospodarki może ulec zmianie. – Patrząc na wskaźniki gospodarcze, takie jak PMI, możemy w niedalekim czasie spodziewać się lekkiego spowolnienia wzrostu PKB. Struktura PMI wskazuje na to, że nasza gospodarka powoli się przegrzewa. Podaż nie nadąża za popytem, brakuje rąk do pracy. Przedsiębiorstwa mają problem dotyczący terminowego wywiązywania się ze swoich zobowiązań – mówił dziennikarz. – Rzeczywiście to jest problem. Brakuje nie tylko pracowników sezonowych, ale także osób zatrudnianych w przemyśle. To spowoduje przyspieszenie wzrostu wynagrodzeń, do poziomu dwucyfrowego – dodawał Marek Zuber, zauważając, że rosnące płace będą napędzać wzrost cen.

Podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi obecnie 1,5 procent.

Więcej tematów i komentarzy w całej audycji.

Gospodarzem programu był Arkadiusz Ekiert.

Polskie Radio 24/

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 4.10.17

Godzina emisji 9.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co PKB za 2016 rok mówi o stanie naszej gospodarki?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 14:15
Nasza gospodarka w ubiegłym roku rozwijała się wolniej niż rok wcześniej. Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, w ubiegłym roku PKB wzrósł o 2,8 procent, podczas gdy rok wcześniej 3,9 procent. Dane skomentował w audycji Gospodarczy Temat Dnia Jarosław Janecki z Société Génerale.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dolar tańszy po decyzji FED-u

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 15:10
Dolar stracił na wartości po posiedzeniu amerykańskiego banku centralnego. W środę wieczorem polskiego czasu FED pozostawił stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych na niezmienionym poziomie. Decyzję komentował dr Bohdan Wyżnikiewicz, prezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryzyko podwyżki stop procentowych i wzrostu rat kredytów złotówkowych

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 07:03
Dziś stopy procentowe są rekordowo niskie, co przekłada się na stosunkowo niewielkie raty kredytów mieszkaniowych, za kilka lat sytuacja może się diametralnie pogorszyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostrzeżenia przed wzrostem rat kredytów złotówkowych

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 11:49
Choć dziś stopy procentowe są rekordowo niskie - co przekłada się na stosunkowo niewielkie raty kredytów mieszkaniowych - za kilka lat sytuacja może się diametralnie pogorszyć. W Polskim Radiu 24 o ryzyku podwyżki stóp procentowych i dużego wzrostu rat kredytów złotówkowych, mówił radca prawny Bartosz Wyrzykowski z biura Rzecznika Finansowego.
rozwiń zwiń