RPP: Bez zmian stóp procentowych. Komentarz ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 11:00
Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. W Rządach Pieniądza komentarz Pawła Cymcyka ze Związku Maklerów i Doradców, Ignacego Morawskiego (SpotData) i Mariana Szołuchy z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Audio
  • 5.10.17 RPP: Bez zmian stóp procentowych. Komentarz ekspertów
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Panther Media/EASTNEWS

– Jak widać, Rada nie przejmuje się rosnącą inflacją, która „wskoczyła” w okolice celu inflacyjnego – mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Cymcyk, zauważając przy tym, że obecnie rozwój gospodarczy jest na dobrym poziomie, a wskaźniki są zadowalające. Ekspert podkreślił również w PR24, że kwestia ustalania stóp procentowych nie jest łatwym zadaniem. – Z tym jest, jak z pastą do zębów. Łatwo wyciskać, czyli stymulować gospodarkę niskimi stopami. Trudno jednak później, gdy gospodarka się już rozpędzi, to wszystko hamować w zrównoważony sposób. To się jeszcze nikomu nie udało – komentował.

Ignacy Morawski z kolei wskazywał na naszej antenie na istotne zmiany zachodzące w ostatnim czasie w polskiej gospodarce. – Mimo że stopy procentowe się nie zmieniają, nastąpiła zmiana realnych stóp procentowych [to stopy nominalne, pomniejszone o inflację] – mówił gość PR24. – Ostatnio mieliśmy jeszcze dodatnie realne stopy procentowe, ludzie którzy odkładali pieniądze na kontach bankowych, realnie zyskiwali. Teraz mamy realne stopy na ujemnym poziomie; to będzie prawdopodobnie trwało długo. To sprawia, że oszczędzający rewidują strategie oszczędzania. Szukają innych inwestycji, widzą że na kontach w banku realnie tracą – tłumaczył Ignacy Morawski.

Marian Szołucha przewidywał natomiast, że stopy procentowe, pomimo zapowiedzi prezesa NBP dotyczących utrzymywania ich na razie na obecnym poziomie, mogą się w przyszłości zmienić. – Okres długiego spokoju, przy historycznie niskich stopach, powoli się kończy – pointował ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Obecnie stopa referencyjna to 1,50 proc., stopa lombardowa 2,50 proc., stopa depozytowa 0,50 proc., a stopa redyskonta weksli 1,75 proc.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Wojciech Surmacz.

Polskie Radio 24

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji 5.10.17

Godzina emisji: 9.10

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak