Rekordowo niskie bezrobocie. Najniższe od 1991 roku

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 11:24
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w czwartek, że stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu wyniosła 6,9 proc. i w porównaniu z sierpniem spadła o 0,1 punktu procentowego. Rok temu bezrobocie we wrześniu wynosiło 8,3 proc. O bezrobociu w Polsce mówili w audycji Rządy Pieniądza Maciej Stańczuk (Pracodawcy RP), Marek Siudaj (Gazeta Bankowa) i Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha).
Audio
  • 06.10.2017 Maciej Stańczuk, Marek Siudaj i Andrzej Sadowski o bezrobociu w Polsce.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Minister Elżbieta Rafalska powiedziała, że niskie bezrobocie zmusza do sięgnięcia po grupy, które nie pracowały, czyli studentów i długotrwale bezrobotnych.

Zdaniem Marka Siudaja niskie bezrobocie po części sprokurowały polskie firmy. – Wiele firm w Polsce zwiększało swoje przychody kosztem płac pracowników. Dlatego ludzie zaczęli wyjeżdżać za granicę, by z pracy się utrzymać. Teraz firmy mają ogromny problem ze znalezieniem pracowników, ponieważ jest to jeden z czynników utrudniających rozwój przedsiębiorstw – powiedział dziennikarz.

Według Andrzeja Sadowskiego "uśredniona statystyka bezrobocia usypia sumienia polityków". – Z jednej strony mamy prawdziwe bezrobocie, w miejscach, w których wskaźnik bezrobocie jest dwucyfrowy, ponieważ w pobliżu nie ma zakładów przemysłowych i usługowych. Z drugiej mamy gospodarkę równoległą, w której mający status bezrobotnego funkcjonują w szarej strefie – stwierdził gość Polskiego Radia 24.

W ocenie Macieja Stańczuka mamy najlepszą sytuację na rynku pracy od 1989 roku. – Powinniśmy się z tego cieszyć, ponieważ o to chodzi, by jak najwięcej osób znajdowało zatrudnienie. Wydaje mi się, że jest to optymalny poziom bezrobocia w naszym kraju. Obecny stopień bezrobocia stanowi problem dla firm. Sytuacja w sektorze budowlanym jest taka, że wykonawcy wycofują się z kontraktów z uwagi na brak pracowników. To duża bariera rozwojowa – mówił komentator.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Wojciech Surmacz.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

______________________

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 06.10.2017

Godzina emisji: 09:09


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezrobocie najniższe od 26 lat

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 11:00
Sytuacja na rynku pracy poprawia się z miesiąca na miesiąc i jak wynika z informacji resortu rodziny i pracy w kwietniu stopa bezrobocia wyniosła 7,7 procent. Tym samym była niższa o 0,4 punktu procentowego niż w poprzednim miesiącu i niższa o 1,7 procent niż przed rokiem. O zmianie mówili w Polskim Radiu 24 Wojciech Kreft (ekspert ds. rynku pracy) i Mirosław Grewiński (Uczelnia Korczaka).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najniższe bezrobocie od 1991 roku. Co z Funduszem Pracy?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 17:09
Fundusz Pracy to punkt porozumienia pomiędzy związkami zawodowymi i pracodawcami z Rady Dialogu Społecznego. Brak zgody następuje jednak wciąż ze stroną rządową. Gośćmi audycji Kapitał i Praca byli: Łukasz Kozłowski z organizacji Pracodawcy RP i Bogdan Grzybowski z OPZZ.
rozwiń zwiń