Będą ułatwienia dla frankowiczów? Sejm pracuje nad ustawą

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 13:40
Sejm zajmował się w piątek prezydenckim projektem ustawy, która ma pomóc finansowo posiadaczom kredytów hipotecznych zaciągniętych we frankach szwajcarskich. W Rządach Pieniądza komentarz Piotra Soroczyńskiego z Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Łukasza Kozłowskiego z Pracodawców RP i Sławomira Horbaczewskiego, ekonomisty. Obrady Sejmu relacjonowała reporterka PR24 Ewa Wasążnik.
Audio
  • 13.10.17 Będą ułatwienia dla frankowiczów? Sejm pracuje nad ustawą
  • 13.10.2017 Debata w Sejmie nt. pomocy frankowiczom. Relacja Ewy Wasążnik
Kredyty walutowe spłaca ponad 900 tys. Polaków.
Kredyty walutowe spłaca ponad 900 tys. Polaków.Foto: pixabay

Propozycja głowy państwa zakłada: łatwiejsze wnioskowanie kredytobiorców o pomoc, większe i dłuższe wsparcie osób mających kłopoty ze spłatą zobowiązań i zachęty dla banków do przewalutowania kredytów hipotecznych na złotówki.

– To dobrze, że pojawiają się rozwiązania, które łagodzą całą sprawę – komentował w Polskim Radiu 24 Piotr Soroczyński. – Odnoszę jednak wrażenie, że nie do końca poruszamy się w miejscu, gdzie istnieje faktyczny problem (…). Realnym kłopotem jest to, że w kontekście kredytów frankowych dziwnie rosły koszty, że ryzyko zostało w zasadzie w całości przerzucone na klientów – dodawał ekspert.

Z kolei Sławomir Horbaczewski oceniał, że przewalutowanie kredytów może nie być najlepszym rozwiązaniem. – Jestem przeciwnikiem przewalutowania, nie wiemy co wydarzy się za np. dwa lata – wskazywał gość PR24. Łukasz Kozłowski natomiast zauważył, że obecnie sytuacja frankowiczów nie jest tak zła, jak jeszcze kilkanaście miesięcy temu. – Złoty umocnił się w stosunku do franka szwajcarskiego, można powiedzieć, że około połowa z tego, co stało się 15 stycznia 2015 roku, została odrobiona. Jednocześnie, utrzymywane są przez Szwajcarów ujemne stopy procentowe. To sprawia, że obecnie raty nie są aż tak wysokie. Problemem jednak nadal pozostaje relacja wysokości zadłużenia do realnej wartości nieruchomości – mówił ekonomista.

W styczniu 2015 roku kurs franka poszybował gwałtownie w górę, jego cena wówczas wzrosła z ok. 3 złotych i 55 groszy do 4 złotych i 30 groszy. Dziś kurs franka wynosi około 3 złotych i 70 groszy.

Więcej tematów i komentarzy w całej audycji.

Gospodarzem programu był Wojciech Surmacz.  

Polskie Radio 24

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 13.10.17

Godzina emisji: 9.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dziś mijają 2 lata od uwolnienia kursu franka szwajcarskiego. Prognozy dla frankowiczów

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 18:40
Dwa lata temu Bank Szwajcarski zaprzestał obrony minimalnego kursu wymiany euro na franka. Skutki tej decyzji frankowicze odczuwają do dziś. Rekomendacje dotyczące rozwiązania problemu kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich powinniśmy poznać do końca marca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak poradzić sobie z kredytem we frankach szwajcarskich?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 14:10
W piątek prezes Jarosław Kaczyński stwierdził, że tzw. frankowicze powinni wziąć sprawy w swoje ręce i iść z kredytami do sądów. O tym, jak walczyć przed sądem w przypadku kredytów frankowych, czy wygrana jest realna i ile to kosztuje, mówił w programie Gospodarczy Temat Dnia doradca kredytowy Krzysztof Oppenheim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Frankowicze zostali zaproszeni przez pana Kaczyńskiego do sądów i rzeczywiście tam powinni pójść”

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 14:00
W sobotę kilkaset osób domagało się przed Kancelarią Prezydenta rozwiązania problemu kredytobiorców zadłużonych we franku szwajcarskim. O tym, czy tego typu protesty mają sens, mówiła w programie Gospodarczy Temat Dnia prawniczka, która prowadzi kilkaset spraw tzw. frankowiczów mec. Barbara Garlacz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frank nie był tak tani od września 2015 roku

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 18:15
Niska wycena szwajcarskiej waluty może pomóc w rozwiązywaniu problemu kredytów walutowych tysięcy Polsków. Gościem Polskiego Radia 24 był Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł Kukiz’15: trzeba uznać, że kredyty frankowe nie były walutowe

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 08:34
Łatwiejsze wnioskowanie kredytobiorców o pomoc, większe i dłuższe wsparcie dla tych, którzy mają problemy z kredytami hipotecznymi czy zachęty dla banków do przewalutowania kredytów hipotecznych na złote – to główne propozycje projektu nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców, autorstwa prezydenta. Ma on pomóc m.in. posiadaczom kredytów hipotecznych zaciągniętych we frankach szwajcarskich. – To markowanie gry, tworzenie wrażenia, że coś tam robimy – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Paweł Grabowski z Kukiz’15.
rozwiń zwiń