S&P zaktualizuje rating Polski. Czego należy się spodziewać?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 11:22
W piątek agencja S&P dokona oceny wiarygodności naszego kraju. Czy można spodziewać się poprawy notowań Polski? O tym w Rządach Pieniądza rozmawiali Przemysław Kwiecień z X-Trade Brokers, Paweł Rochowicz z Rzeczpospolitej i Mariusz Pawlak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Audio
  • 20.10.17 S&P zaktualizuje rating Polski. Czego się spodziewać?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: AhmadArdity/pixabay/CC0 Creative Commons

S&P jest względem Polski najbardziej surowa z trzech najważniejszych agencji ratingowych. W styczniu 2016 roku instytucja obniżyła ocenę naszego kraju do BBB+. Zarówno Fitch, jak i Moody’s lepiej oceniają Polskę w swoich rankingach.

– Z perspektywy czasu można powiedzieć, że tamta decyzja była zbyt mocna i przedwczesna – mówił Przemysław Kwiecień, wskazując przy tym, że w międzyczasie perspektywa ratingu S&P zmieniła się z negatywnej na neutralną. Zdaniem eksperta, kolejne ruchy agencji są w najbliższym czasie możliwe. – Perspektywa może się zmienić na pozytywną, ale nie sądzę, by dziś zmienił się sam rating – przewidywał.

Mariusz Pawlak z kolei stwierdził, że S&P oceniając Polskę przede wszystkim przez pryzmat zmian politycznych "zachowała się nieprofesjonalnie". – Agencja dała się ponieść emocjom. W biznesie nie powinno się kierować sympatiami politycznymi, a uwarunkowaniami gospodarczymi. W dłuższej perspektywie małe spory polityczne nie wpływają na działalność przedsiębiorców – podkreślał gość PR24.

Zdaniem Pawła Rochowicza, w długim czasie zamieszanie polityczne jednak negatywnie wpływa na ocenę wiarygodności. – Trudno dyskutować z wynikami gospodarczymi, które są niezłe – mówił, zaznaczają przy tym, że w przyszłości, jeżeli na forum europejskim nadal będą podnoszone kwestie dotyczące praworządności w Polsce, to może to źle wpływać na rating naszego kraju.

Więcej tematów i komentarzy w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Arkadiusz Ekiert

Polskie Radio 24

______________________

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 20.10.17

Godzina emisji: 9.06


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Agencja Moody’s podwyższyła prognozę wzrostu gospodarczego. „Gospodarce pomaga wysoka konsumpcja”

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 11:00
Agencja ratingowa Moody’s podwyższyła prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski na ten rok, który ma wynieść 3,2 proc. Wicepremier Mateusz Morawiecki stwierdził, iż to i tak prognoza zbyt ostrożna, ponieważ budżet zakłada wzrost PKB o 3,6 proc. O szacunkach nt. wzrostu gospodarczego mówili w audycji Puls Gospodarki Adam Ruciński, prezes firmy doradczej BTFG; Tomasz Kaczor, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego; Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agencja Fitch utrzymała rating Polski na poziomie A minus

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 12:59
Według ekspertów do utrzymania ratingu z perspektywą stabilną przyczyniły się solidne fundamenty makroekonomiczne wspierane przez silną politykę monetarną oraz zdrowe działania sektora bankowego. O ratingu Polski mówił w Polskim Radiu 24 były wiceminister finansów dr Cezary Mech.
rozwiń zwiń