X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

„Historia zniszczyła w nas nawyk oszczędzania”

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 11:15
- W Polsce zniszczony został nawyk oszczędzania. Odzyskaliśmy niepodległość 100 lat temu, trochę popracowaliśmy, przyszła II wojna, a później czas ustroju powszechnej szczęśliwości kiedy oszczędzanie było kompletnie nieopłacalne – powiedział w audycji Rządy Pieniądza Kazimierz Krupa z DrawBridge. O oszczędzaniu Polaków rozmawiali także prof. Elżbieta Mączyńska (SGH) i Paweł Rochowicz (Rzeczpospolita).
Audio
  • 31.10.17 Prof. Elżbieta Mączyńska, Paweł Rochowicz i Kazimierz Krupa o oszczędzaniu Polaków
Przeciętnie w Europie odsetek osób posiadających oszczędności wyniósł 58. Polacy z wynikiem 43 zajęli ostatnie miejsce wśród wszystkich badanych państw.
Przeciętnie w Europie odsetek osób posiadających oszczędności wyniósł 58%. Polacy z wynikiem 43% zajęli ostatnie miejsce wśród wszystkich badanych państw.Foto: Glow Images/East News

Z badań wynika, że 80 proc. Polaków uważa, że należy oszczędzać, ale tylko 40 proc. Polaków oszczędza.

Jak podkreśliła prof. Elżbieta Mączyńska, jest kilka powodów, dla których Polacy nie oszczędzają. - Po pierwsze cechuje nas brak zaufania do oszczędzania. Bardzo wiele osób przekonało się w przeszłości, że jeżeli oszczędzało, to po pewnym czasie - z powodu inflacji czy innych czynników - oszczędności te okazywały się nie większe, a mniejsze. Po drugie, jest większa skłonność do zamieniania pieniędzy na dobra namacalne. Bogatsi kupują nieruchomości, biedniejsi obrastają w różne dobra materialne, co jest typowe dla kraju na dorobku. Po trzecie, pozostaje kwestia zaufania do instytucji finansowych, ponieważ historycznie mamy niezbyt dobre doświadczenia w tym obszarze. Wszystko to rzutuje na to, że nie mamy nawyku oszczędzania – mówiła prof. Mączyńska.

Dodała ponadto, że „jesteśmy krajem na dorobku, krajem gdzie wiele potrzeb rodzin jest wciąż niezaspokojonych, wobec czego w biedniejszych rodzinach natychmiast wydaje się wszystkie pieniądze, które się ma”. Odniosła się także do programu 500 Plus. - Duża część pieniędzy z programu 500 Plus poszła na spłacanie różnego rodzaju chwilówek, pożyczek. Biedniejsze rodziny były bowiem zmuszane do zaciągania pożyczek czasem na bardzo niekorzystnych warunkach – zauważyła prof. Mączyńska.

Z kolei Kazimierz Krupa zaznaczył, że „jesteśmy krajem bez kumulacji kapitału, w którym zniszczono ponadto nawyk oszczędzania”. – To kwestia naszej historii, odzyskania niepodległości, II wojny światowej, a później czasów komunizmu, kiedy oszczędzanie było kompletnie nieopłacalne, bo ukryta inflacja wynosiła 60 proc. rocznie. Pod koniec tego okresu wszyscy, którzy dostali pensję ścigali się do sklepu by ją wydać, bo za 3 dni była już niższa. Inflacja wynosiła wówczas bowiem 600 proc. – tłumaczył.

Z kolei Paweł Rochowicz odniósł się do czasów obecnych. - Jeśli chodzi o oszczędzanie, dodatkowo nie zachęcają do niego specjalnie stopy procentowe na lokaty w bankach. Te wszystkie czynniki się więc na siebie nakładają – stwierdził.

Rochowicz dodał, że niektórzy inwestują w nieruchomości i w papiery wartościowe. – Gdy już ktoś ma kilkaset tysięcy złotych, woli raczej zainwestować je w nieruchomość, nawet małą, i mieć z tego jakąś stopę zwrotu pewnie korzystniejszą niż z lokaty bankowej – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Arkadiusz Ekiert.

Polskie Radio 24/pr

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 31.10.17

Godzina emisji: 9:09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Jak oszczędzać na przyszłość dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 17:28
Odkładanie środków na przyszłość dziecka jest znakomitym sposobem na zapewnienie mu bezpiecznego startu w dorosłość. Jednak jak pokazują badania, długoterminowe oszczędzanie wciąż nie jest mocną stroną Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zadłużony jak Polak

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 09:00
Bankom zależy na klientach, którzy nie będą mieli problemu ze spłacaniem kredytów. Niestety często udzielają kredytu tym, którzy już są zadłużeni. W rejestrach dłużników jest 2,3 mln Polaków. Zazwyczaj kończy się tak, że spłacamy tani kredyt drogim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezbłędne oszczędzanie

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 16:06
Jarosław Sadowski, doradca finansowy mówił w Polskim Radiu 24 o tym, jak skutecznie oszczędzać. – Błędem Polaków jest trzymanie pieniędzy w domu i oszczędzanie w bankach, którego jesteśmy klientem w imię wierności – powiedział gość Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak niepewny w decyzjach finansowych

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 15:42
W Polskim Radiu 24 Marek Przybylski z Aviva Investors Poland wyjaśniał, czym kierują się Polacy podczas decyzji finansowych. Niechętny zmianom i samodzielnie podejmujący decyzje dotyczące wyboru produktów finansowych – taki portret Polaka wyłania się na podstawie raportu „Polak finansowym…singlem”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sposoby na zdobycie finansowej wolności

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 20:08
Nieruchomości, inwestycje na giełdzie, patenty, a także lokaty bankowe. Oto przykłady pasywnych źródeł dochodu, z których zyski mogą stać się kluczem do uzyskania tzw. wolności finansowej. Jednak pierwszym krokiem jest sztuka oszczędzania. Jak zarządzać swoimi oszczędnościami, aby krok po kroku zbliżać się do upragnionej wolności finansowej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oszczędzanie długoterminowe Polaków

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 10:00
Program budowy kapitału, który jest elementem tzw. planu Mateusza Morawieckiego ma przekonać Polaków do długoterminowego oszczędzania. O nowym systemie emerytalnym, programach 500 Plus i Mieszkanie Plus rozmawiali w Debacie Poranka Włodzimierz Stasiak (BGK Nieruchomości), Paweł Pytel (Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie) i Piotr Bujak (PKO BP).
rozwiń zwiń