Resort finansów: nadal nadwyżka w budżecie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 10:47
Nadwyżka w budżecie państwa wynosi 2 miliardy 700 milionów złotych. Taką informację przedstawiło Ministerstwo Finansów w komunikacie o szacunkowym wykonaniu budżetu za okres od styczna do końca października tego roku. W Rządach Pieniądza komentarz Mariusza Pawlaka ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Jarosława Nowrotka z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej i Sławomira Horbaczewskiego, ekonomisty.
Audio
  • 29.11.17 Resort finansów: nadal nadwyżka w budżecie
materiały ilustracyjne
materiały ilustracyjneFoto: pexels / CC0

– Jeżeli jest nadwyżka w budżecie (…), pojawiają się pomysły, jak wydać dodatkowe fundusze. To niebezpieczne; byłbym ostrożny, co do wykonania budżetu – mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Pawlak. – Nadwyżka to nie tylko efekt zwiększonych przychodów z VAT, wynikających również z lepszej koniunktury, ale także opóźnionych inwestycji, które przyspieszą w listopadzie i grudniu. Deficyt będzie mniejsi niż zakładany, ale będzie to deficyt – dodawał komentator.

Zdaniem Jarosława Nowrotka, dane MF pokazują, jak istotnym elementem jest właściwe funkcjonowanie gospodarki. – Mamy aż o 12 proc. więcej wpływów z CIT-u (…), a także o prawie 22 proc. wyższe dochody z VAT-u (…) – wskazywał. – Brakuje jednak myślenia o stronie kosztowej, o szukaniu oszczędności – zauważył gość PR24.

Sławomir Horbaczewski z kolei podkreślał konieczność zbilansowania dochodów i wydatków państwa w ujęciu całorocznym. – To idzie w dobrym kierunku. Nadwyżki budżetowe, powstające w poszczególnych okresach, to pozytywny sygnał. Ważne będzie jednak to, by w perspektywie dwóch lat zrównoważyć budżet państwa, zachowując jednocześnie programy socjalne – pointował ekonomista.

Resort finansów zaznaczył, że dochody w omawianym okresie – od stycznia do końca października – wyniosły 295 miliardów złotych, co stanowi 90,7 procent dochodów zaplanowanych na ten rok w ustawie budżetowej. Wydatki wyniosły natomiast 292,4 miliarda złotych, czyli 76 procent zaplanowanych.

Więcej tematów i komentarzy w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Arkadiusz Ekiert.

Polskie Radio 24/IAR/zz

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 29.11.17

Godzina emisji: 9.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rekordowo niski deficyt budżetowy. "Z przekrętami VAT-u można walczyć"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 10:00
Po czterech miesiącach 2017 roku deficyt budżetowy w Polsce wynosi 0,9 mld zł zamiast spodziewanych 10 mld zł. Do budżetu trafiło z VAT-u prawie 57 mld zł, czyli o 30 proc. więcej niż rok temu. Wyniki te komentowali w audycji Rządy Pieniądza dr Artur Bartoszewicz (SGH), były wiceminister finansów Cezary Mech i Aleksander Łaszek (Fundacja Obywatelskiego Rozwoju).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyłudzenia VAT. "Mogliśmy mieć program Rodzina 5000 Plus"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 16:31
Ministerstwo Finansów ujawniło skalę wyłudzeń podatku VAT w minionych latach. Według resortu, luka podatkowa w 2015 roku była ponad siedmiokrotnie większa niż w 2007 roku – wzrosła z 7,1 miliarda złotych do ponad 50. W Gorącym Temacie komentarz Janusza Szewczaka, ekonomisty, posła Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Rząd zwiększył wpływy do budżetu nie zwiększając obciążeń podatkowych”

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 15:37
- Zawsze mieliśmy deficyt, który narastał z miesiąca na miesiąc. Przyzwyczailiśmy się do tego, że wydajemy więcej niż zarabiamy. W tym roku, pierwszy raz w historii od 1989 roku, mamy rzecz zadziwiającą - utrzymywanie się nadwyżki budżetowej w kolejnych miesiącach – powiedział w audycji Gorący Temat Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej. Odniósł się w ten sposób do danych gospodarczych przedstawionych przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci o projekcie budżetu. „Optymistyczny i realistyczny”

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 10:17
Rząd przyjął założenia do przyszłorocznego budżetu. W Rządach Pieniądza komentarz Mateusza Walewskiego z PwC, Jarosława Nowaka z MRTarget i Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan.
rozwiń zwiń