"Najlepszą miarą sytuacji na rynku pracy jest wysokość płac"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 10:19
"Coraz więcej przedsiębiorców planuje podwyżki dla swoich pracowników, spada zaś odsetek tych, którzy chcą zwiększyć zatrudnienie" – wynika z sondażu Instytutu Badawczego Randstad i TNS Polska. Rośnie też odsetek przedsiębiorców prognozujących wzrost gospodarczy kraju. Mówili o tym w audycji Rządy Pieniądza Rafał Sadoch (mBank), Bartosz Godusławski (Dziennik Gazeta Prawna) i Marek Siudaj (Gazeta Bankowa).
Audio
  • 5.12.17 Rafał Sadoch, Bartosz Godusławski i Marek Siudaj o wzroście gospodarczym i sytuacji na rynku pracy.

Agencja ratingowa Fitch podwyższyła  szacunki dynamiki PKB Polski na 2017 r. do 4,4 proc., z prognozowanych ostatnio 4,0 proc. Z raportu agencji wynika, że podwyższono także prognozy na 2018 r. do 3,6 proc. z 3,2 proc. Bez zmian pozostawiono szacunek na 2019 r. - na poziomie 3,2 proc.

Jak zaznaczył Bartosz Godusławski, "by wzrost faktycznie był zdrowy i stabilny, nie możemy rosnąć tak, jak rośniemy dzisiaj, a więc głównie na konsumpcji". - W III kwartale do naszego wzrostu gospodarczego mocno dokładał się jeszcze eksport netto. Siadł nam trochę import, eksport pozostał silny i dzięki temu odnotowaliśmy wzrost gospodarczy – mówił gość.

Rafał Sadoch podkreślił, że barierą, która pojawia się przy rozwoju firm czy wzroście gospodarczym, jest m.in. sytuacja na rynku pracy. - W pewnych warunkach firmy muszą stopniowo zwiększać płace, by zyskać nowych pracowników, co jest barierą jeśli chodzi o ich rozwój – zauważył.

Dodał jednak, że "najlepszą miarą sytuacji na rynku pracy nie jest bezrobocie, ale to, jak wyglądają płace". - Jeśli płace się umacniają to odzwierciedla to rosnący popyt ze strony przedsiębiorstw na pracowników, którzy muszą płacić więcej. Jeśli nie, to mamy zastój na rynku pracy, co budzi niepewność. W Polsce jednak płace odbijają i trend jest zdecydowanie wzrostowy – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Wojciech Surmacz.

Polskie Radio 24/pr

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 5.12.17

Godzina emisji: 9:09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Agencja Fitch utrzymała rating Polski na poziomie A minus

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 12:59
Według ekspertów do utrzymania ratingu z perspektywą stabilną przyczyniły się solidne fundamenty makroekonomiczne wspierane przez silną politykę monetarną oraz zdrowe działania sektora bankowego. O ratingu Polski mówił w Polskim Radiu 24 były wiceminister finansów dr Cezary Mech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Płace będą rosnąć. Nie da się tego powstrzymać”

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 10:38
Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w październiku. Według urzędu było to 4574 zł brutto, czyli ok. 3250 zł na rękę. Nominalny wzrost płac przekroczył tym samym 7 proc. co stanowi największy wzrost od 2009 roku. Dane te komentowali w audycji Rządy Pieniądza Andrzej Sadowski (Centrum Adama Smitha), Bartosz Godusławski (Dziennik Gazeta Prawna) i Roman Przasnyski (Gerda Broker).
rozwiń zwiń