Premier Morawiecki? „To byłyby sygnał, że stawiamy na gospodarkę”

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 10:11
Według medialnych spekulacji, Mateusz Morawiecki może zastąpić na stanowisku premiera Beatę Szydło. Co taka zmiana mogłaby oznaczać dla gospodarki? O tym w Rządzach Pieniądza rozmawiali Mateusz Walewski z PwC, Maciej Bitner z WiseEuropa i Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Uniwersytetu Warszawskiego i Konfederacji Lewiatan.
Audio
  • 6.12.17 Rządy Pieniądze: Eksperci o ewentualnej zmianie premiera
Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki przed posiedzeniem rządu, Warszawa, 05.12.2017
Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki przed posiedzeniem rządu, Warszawa, 05.12.2017Foto: PAP/Radek Pietruszka

W opinii Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, objęcie funkcji szefa rządu przez dotychczasowego wicepremiera, a także szefa resortów finansów i rozwoju, byłoby korzystne z gospodarczego punktu widzenia. – Jeżeli nastąpi zmiana premiera, jeżeli szefem rządu będzie Mateusz Morawiecki, będzie to wyraźny sygnał, że stawiamy na gospodarkę – wskazywała ekspertka. – Mam nadzieję, że to będzie oznaczać, że do tej pory rząd rozdawał pieniądze, a teraz będzie myśleć, jak je zarabiać, by wszystko, co został wprowadzone, zrealizować – dodawała, zaznaczając, że ewentualna zmiana może jednak być mniej korzystna. – Premier ma mnóstwo obowiązków, zmiana na tym stanowisku nie musi znaczyć, że nowy szef rządu będzie koncentrować się na gospodarce – podkreślała.

– Mateusz Morawiecki ma dziś potężną władzę, jest wicepremierem i podwójnym ministrem. Jeżeli zostanie premierem, jego władza będzie szersza, ale płytsza – komentował z kolei Mateusz Walewski. – (…) doceniam aktywność wicepremiera Morawieckiego, przede wszystkim w obszarze rozwoju. Ale nie będzie tak, że jako premier uzyska on pełnię władzy i będzie mógł decydować o każdym resorcie, szczególnie rozwoju i finansów (...). Może stracić wpływy w tych ministerstwach, co może przełożyć się na kolejne przetasowania personalne – mówił Maciej Bitner.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Arkadiusz Ekiert

Polskie Radio 24/zz

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 6.12.17

Godzina emisji: 9.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Zmiany w rządzie? "Morawiecki jako premier nie byłby wartością dodaną"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 19:00
Premier Beata Szydło zdementowała na Twitterze informację, że będzie marszałkiem Sejmu. "Rzeczpospolita" napisała o spekulacjach dotyczących zmian w rządzie. Według gazety Beata Szydło zastąpiłaby Marka Kuchcińskiego na stanowisku marszałka Sejmu, a stery rządu miałby przejąć wicepremier Mateusz Morawiecki. Doniesienia komentował w Polskim Radiu 24 dr Jarosław Flis, socjolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekonstrukcja rządu PiS. Którzy ministrowie stracą posady?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 18:00
We wtorek premier Beata Szydło zapowiedziała rekonstrukcję rządu; zmiany mają zostać ogłoszone w ciągu kilkunastu dni. O nadchodzącej rekonstrukcji rządu, jej celu i tym, kogo będzie dotyczyć, mówili w audycji Debata Dnia Anna Czarnecka (założycielka i redaktorka naczelna portalu Lewica24.pl) i Piotr Nisztor („Gazeta Polska Codziennie”).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy rekonstrukcja rządu dotknie premier Beatę Szydło?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 19:38
– Mówienie o rekonstrukcji rządu pani premier jest zdecydowanie przedwczesne – powiedział Mariusz Gierej z serwisu mpolska24.pl. Odniósł się w ten sposób do zapowiadanych zmian w kierownictwach poszczególnych ministerstw, a także spekulacji dotyczących objęcia funkcji premiera przez Jarosława Kaczyńskiego. W audycji „Wróżenie z Faktów” temat ten skomentował także Marcin Fijołek z portalu wpolityce.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PO złożyła wniosek o odwołanie rządu premier Szydło. Komentarze

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 12:43
Klub Platformy Obywatelskiej złożył w Sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło. Zdaniem PO, podległe premier ministerstwa nie zareagowały na – jak ocenia Platforma – zjawiska nacjonalizmu i neofaszyzmu w Polsce, czego dowodem był Marsz Niepodległości. W Podsumowaniu Tygodniu komentarz Kamila Szewczyka z Super Expressu, Miłosza Lodowskiego z portalu Rebelya.pl i Łukasza Rogojsza z Newsweeka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Mateusz Morawiecki zostanie premierem? „Również byłby premierem zastępczym”

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 19:15
– Nie widzę żadnych podstaw do tego, by Mateusz Morawiecki miał zostać premierem – powiedziała Eliza Olczyk z Tygodnika „Wprost”. Odniosła się w ten sposób do spekulacji wskazujących obecnego ministra rozwoju do zajęcia miejsca premier Beaty Szydło. W audycji „Wróżenie z Faktów" temat ten skomentowała także Anna Sarzyńska z portalu wpolityce.pl.
rozwiń zwiń