X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

„Kraje UE łączy dziś gospodarka, a nie polityka”

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 11:20
- W przestrzeni politycznej trudno się w Unii Europejskiej w wielu kwestiach dogadać. Tym, co łączy wszystkie kraje Wspólnoty jest gospodarka – powiedział w audycji Rządy Pieniądza Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego. O propozycjach Komisji Europejskiej dotyczących m.in. powołania europejskiego ministra gospodarki i finansów rozmawiali także ekonomista Marek Zuber i Kazimierz Krupa z Drawbridge.
Audio
  • 7.12.17 Marek Zuber, Kazimierz Krupa i Marcin Roszkowski o ściślejszej współpracy gospodarek w ramach strefy euro.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EASTNEWS

Komisja Europejska zaproponowała w środę utworzenie Europejskiego Funduszu Walutowego, powołanie europejskiego ministra gospodarki i finansów oraz stworzenie nowych instrumentów budżetowych dla strefy euro i innych krajów UE. Zmiany te mają zwiększać odporność na kryzysy w ramach Unii Europejskiej.

Jak zaznaczył Kazimierz Krupa, Europejski Fundusz Walutowy to pomysł sprzed ponad 7 lat. - Czy jest on potrzebny? To techniczna zmiana, która nie będzie miała wielkiego znaczenia – wyjaśnił.

Dodał, że powołanie europejskiego ministra finansów i gospodarki nie jest złym pomysłem. - Integracja w ramach UE postępuje w różnym tempie. Na polu politycznym można to nazwać dezintegracją. Wobec tego nie powinniśmy napinać się na integrację polityczną, która napotyka duże trudności, ale przyspieszyć integrację gospodarczą, ekonomiczną. Europa tylko wtedy, gdy będzie współpracowała, wygra walkę konkurencyjną, która nie odbywa się już dziś między krajami, ale między obszarami gospodarczymi. Konkurujemy bowiem ze Stanami, z Chinami, Azją, Dalekim Wschodem – tłumaczył.

Z kolei Marcin Roszkowski podkreślił, że należy ubolewać nad tym, że od momentu przeprowadzenia referendum ws. Brexitu wzmożony jest w Unii gen autodestrukcji. - W przestrzeni politycznej trudno się w Unii w wielu kwestiach dogadać zaś gospodarka jest tym, co łączy wszystkie kraje Wspólnoty  - stwierdził.

Marek Zuber zaznaczył, że padające od 2009 roku propozycje, „idą w dużej mierze w kierunku tego, co mówił w 1998 roku Milton Friedman - jeden z bardziej znanych ekonomistów XX wieku”. - W kontekście Unii Europejskiej, a zwłaszcza strefy euro, mówił on, że jeśli nie będzie następowało dalsze łączenie się gospodarek, to strefa euro po prostu nie przetrwa – przypomniał.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Wojciech Surmacz.

Polskie Radio 24/pr

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 7.12.17

Godzina emisji: 9:09

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Unia Europejska dwóch prędkości – groźna czy słuszna idea?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 12:50
Unia Europejska znalazła się w tarapatach. Dominującą odpowiedzią na jej problemy jest narracja Wspólnoty dwóch prędkości. Kto może stworzyć pierwszą prędkość i czy Polska może w niej się znaleźć? O tym w audycji Konfrontacje Idei rozmawiali Olaf Osica (Polityka Insight) i Aleksander Smolar (Fundacja Batorego). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej ze strefą euro?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 12:22
W środę Komisja Europejska ma przedstawić plan ściślejszej integracji strefy euro. Co to oznacza dla Polski? Czy Warszawa powinna zdecydować się na przyjęcie wspólnej waluty? O tym w Polskim Radiu 24 mówił dr Grzegorz Tchorek, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Po wyborach w Niemczech nastąpi bardzo szybkie przyspieszenie procesu integracji w UE”

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 20:17
- W Unii Europejskiej po wyborach w Niemczech nastąpi bardzo szybkie przyspieszenie procesu integracji. Polska jest poza strefa euro, ale jest też zmarginalizowana jeśli chodzi o zawieranie koalicji – mówił w audycji Świat w Powiększeniu prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Odniósł się także do relacji na linii Warszawa – Komisja Europejska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jean-Claude Juncker o problemach UE

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 13:51
Szef Komisji Europejskiej wygłosił w Parlamencie Europejskim swoje doroczne przemówienie na temat sytuacji i przyszłości Unii Europejskiej. Mówił o integracji i przywiązaniu do praworządności. O szczegółach opowiedział gość Polskiego Radia 24, publicysta Dariusz Rosiak.
rozwiń zwiń