X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

0,5 mld zł na badania nad lekami przeciw chorobom serca i nowotworom

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 10:51
"Za sprawą premiera Mateusza Morawieckiego w budżecie na bieżący rok znalazło się jeszcze 0,5 mld zł na badania biotechnologiczne" – powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, który ogłosił jednocześnie utworzenie programu finansowania badań nad polskimi lekami przeciwko chorobom serca i nowotworom. Premier Morawiecki wyjaśnił, że obecnie w Polsce kupowanych jest ponad 70 proc. zagranicznych leków. "Chcemy, by te leki były tańsze i by były to leki polskie" – zapowiedział. O pomyśle rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza Mariusz Adamiak (PKO BP), Aleksander Łaszek (FOR) i Kamil Maliszewski (mBank).
Audio
  • 28.12.17 Mariusz Adamiak, Aleksander Łaszek i Kamil Maliszewski o programie badań nad polskimi lekami przeciw chorobom serca i nowotworom.
Premier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki (P) oraz wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin (L) podczas wspólnej konferencji prasowej,
Premier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki (P) oraz wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin (L) podczas wspólnej konferencji prasowej, Foto: PAP/Radek Pietruszka

Jak stwierdził Mariusz Adamiak, "polskie firmy farmaceutyczne nie są na tyle zaawansowane, by produkować nowoczesne leki". – Polskie firmy farmaceutyczne produkują leki głównie generyczne, czyli odtwórcze, których patenty już wygasły i które są szeroko używane w medycynie. Leków typowo innowacyjnych produkuje jednak niewiele firm gdyż są one najdroższe. Dlatego też wydatki polskiego budżetu na leki idą głównie do firm zagranicznych – mówił Adamiak.

- Jeżeli popatrzymy na donacje, to na pięć największych firm, które najwięcej rozdają na różnego rodzaju działania, cztery są z Big Pharmy. To wydatki rzędu kilku miliardów dolarów rocznie. Widać więc, że nasze 500 mln zł to zupełnie inna skala – oznajmił Kamil Maliszewski.

Dodał, że trzeba także wziąć pod uwagę proces rejestracji leków. - Jeśli nie posiada się globalnych patentów to nakłady na wyprodukowanie leku nigdy się nie zwrócą, więc pozostaje pytanie czy produkcja leków w Polsce będzie się opłacała. Może się bowiem okazać, że zdecydowanie taniej jest kupować je od koncernów – zauważył.

Z kolei zdaniem Aleksandra Łaszka, należy rozróżnić wydatki publiczne i wydatki prywatnych firm. – To, co jest istotne i w czym państwo się sprawdza to prowadzenie badań podstawowych. Firmy natomiast zazwyczaj znacznie lepiej radzą sobie z badaniami wdrożeniowymi. Jedną rzeczą jest więc wymyślenie sposobu podejścia do choroby, jej diagnozy, a drugą opracowanie konkretnych patentów, które można komercyjnie produkować i sprzedawać. Przede wszystkim należy więc stworzyć w Polsce warunki, by warto było prowadzić badania – podsumował.

Premier Morawiecki zapowiedział również w środę powstanie Instytutu Biotechnologii Medycznej. Jak wyjaśnił, instytut ma szansę być "bardzo nowoczesną organizacją, dzięki której nasz poziom medycyny w obszarze biotechnologii wejdzie na zupełnie nowe, nieznane do tej pory obszary".

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Wojciech Surmacz.

Polskie Radio 24/pr

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 28.12.17

Godzina emisji: 9:09

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

„Problem zatrzymania dobrych pracowników w Polsce to problem płac”

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 10:11
 „Chcemy, żeby Polacy pozostali w Wielkiej Brytanii” – powiedziała podczas swojej wizyty w Warszawie premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki chciałby, by Polacy wrócili z wysp do Polski. O polskim pracowniku i problemie, jakim jest brak rąk do pracy w naszym kraju, rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza Piotr Soroczyński (KUKE), prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Myśli Schumana) i prof. Witold Modzelewski (UW).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomiści o rządzie Morawieckiego. "Jest oczekiwanie zmiany"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 10:05
Prezydent Andrzej Duda powołał gabinet Mateusza Morawieckiego. Morawiecki, poza stanowiskiem prezesa Rady Ministrów, objął funkcje szefa resortów: rozwoju i finansów. Była premier Beata Szydło została wicepremierem, skład reszty Rady Ministrów nie uległ zmianie. O rekonstrukcji rządu mówili w audycji Rządy Pieniądza Andrzej Sadowski (prezes Centrum im. A. Smitha), dr Marian Szołucha (Akademia Finansów i Biznesu Vistula) i Adam Ruciński (BTFG).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: inwestorzy z całego świata przychodzą do Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 22:10
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że ważnym sukcesem gospodarczym rządu PiS jest utworzenie w tym roku 230 tysięcy miejsc pracy w przemyśle. Szef rządu odpowiadał w Sejmie na pytania posłów podczas debaty po jego expose. Debatę transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żeby walczyć z ubóstwem, musimy mieć dobrze funkcjonującą gospodarkę"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 10:21
Premier Mateusz Morawiecki dużą część swojego expose poświęcił na kwestie związane z rozwojem gospodarczym. Nie zapomniał przy tym o kwestiach związanych z programami socjalnymi, a także dbałością o środowisko. W Rządach Pieniądza komentarz ekonomistów: Piotra Soroczyńskiego, Mariusza Adamiaka i Jarosława Nowrotka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Osiągnięcia polityki społecznej rządu. "Najważniejszym sukcesem roku jest wyeliminowanie w Polsce nędzy wśród polskich dzieci.

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 12:19
Polityka społeczna rządu w 2017. W Debacie Polskiego Radia 24 dyskutowali na ten temat: Bartosz Marczuk wiceminister RPiPS, prof. Grażyna Ancyparowicz - członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, prof. Józefina Hrynkiewicz - socjolog, prof. Jacek Męcina - dyrektor Instytutu Polityki Społecznej UW oraz prof. Ryszard Bugaj – PAN.
rozwiń zwiń