0,5 mld zł na badania nad lekami przeciw chorobom serca i nowotworom

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 10:51
"Za sprawą premiera Mateusza Morawieckiego w budżecie na bieżący rok znalazło się jeszcze 0,5 mld zł na badania biotechnologiczne" – powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, który ogłosił jednocześnie utworzenie programu finansowania badań nad polskimi lekami przeciwko chorobom serca i nowotworom. Premier Morawiecki wyjaśnił, że obecnie w Polsce kupowanych jest ponad 70 proc. zagranicznych leków. "Chcemy, by te leki były tańsze i by były to leki polskie" – zapowiedział. O pomyśle rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza Mariusz Adamiak (PKO BP), Aleksander Łaszek (FOR) i Kamil Maliszewski (mBank).
Audio
  • 28.12.17 Mariusz Adamiak, Aleksander Łaszek i Kamil Maliszewski o programie badań nad polskimi lekami przeciw chorobom serca i nowotworom.
Premier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki (P) oraz wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin (L) podczas wspólnej konferencji prasowej,
Premier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki (P) oraz wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin (L) podczas wspólnej konferencji prasowej, Foto: PAP/Radek Pietruszka

Jak stwierdził Mariusz Adamiak, "polskie firmy farmaceutyczne nie są na tyle zaawansowane, by produkować nowoczesne leki". – Polskie firmy farmaceutyczne produkują leki głównie generyczne, czyli odtwórcze, których patenty już wygasły i które są szeroko używane w medycynie. Leków typowo innowacyjnych produkuje jednak niewiele firm gdyż są one najdroższe. Dlatego też wydatki polskiego budżetu na leki idą głównie do firm zagranicznych – mówił Adamiak.

- Jeżeli popatrzymy na donacje, to na pięć największych firm, które najwięcej rozdają na różnego rodzaju działania, cztery są z Big Pharmy. To wydatki rzędu kilku miliardów dolarów rocznie. Widać więc, że nasze 500 mln zł to zupełnie inna skala – oznajmił Kamil Maliszewski.

Dodał, że trzeba także wziąć pod uwagę proces rejestracji leków. - Jeśli nie posiada się globalnych patentów to nakłady na wyprodukowanie leku nigdy się nie zwrócą, więc pozostaje pytanie czy produkcja leków w Polsce będzie się opłacała. Może się bowiem okazać, że zdecydowanie taniej jest kupować je od koncernów – zauważył.

Z kolei zdaniem Aleksandra Łaszka, należy rozróżnić wydatki publiczne i wydatki prywatnych firm. – To, co jest istotne i w czym państwo się sprawdza to prowadzenie badań podstawowych. Firmy natomiast zazwyczaj znacznie lepiej radzą sobie z badaniami wdrożeniowymi. Jedną rzeczą jest więc wymyślenie sposobu podejścia do choroby, jej diagnozy, a drugą opracowanie konkretnych patentów, które można komercyjnie produkować i sprzedawać. Przede wszystkim należy więc stworzyć w Polsce warunki, by warto było prowadzić badania – podsumował.

Premier Morawiecki zapowiedział również w środę powstanie Instytutu Biotechnologii Medycznej. Jak wyjaśnił, instytut ma szansę być "bardzo nowoczesną organizacją, dzięki której nasz poziom medycyny w obszarze biotechnologii wejdzie na zupełnie nowe, nieznane do tej pory obszary".

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Wojciech Surmacz.

Polskie Radio 24/pr

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 28.12.17

Godzina emisji: 9:09

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

„Problem zatrzymania dobrych pracowników w Polsce to problem płac”

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 10:11
 „Chcemy, żeby Polacy pozostali w Wielkiej Brytanii” – powiedziała podczas swojej wizyty w Warszawie premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Tymczasem premier Mateusz Morawiecki chciałby, by Polacy wrócili z wysp do Polski. O polskim pracowniku i problemie, jakim jest brak rąk do pracy w naszym kraju, rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza Piotr Soroczyński (KUKE), prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Myśli Schumana) i prof. Witold Modzelewski (UW).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomiści o rządzie Morawieckiego. "Jest oczekiwanie zmiany"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 10:05
Prezydent Andrzej Duda powołał gabinet Mateusza Morawieckiego. Morawiecki, poza stanowiskiem prezesa Rady Ministrów, objął funkcje szefa resortów: rozwoju i finansów. Była premier Beata Szydło została wicepremierem, skład reszty Rady Ministrów nie uległ zmianie. O rekonstrukcji rządu mówili w audycji Rządy Pieniądza Andrzej Sadowski (prezes Centrum im. A. Smitha), dr Marian Szołucha (Akademia Finansów i Biznesu Vistula) i Adam Ruciński (BTFG).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mateusz Morawiecki: inwestorzy z całego świata przychodzą do Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 22:10
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że ważnym sukcesem gospodarczym rządu PiS jest utworzenie w tym roku 230 tysięcy miejsc pracy w przemyśle. Szef rządu odpowiadał w Sejmie na pytania posłów podczas debaty po jego expose. Debatę transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żeby walczyć z ubóstwem, musimy mieć dobrze funkcjonującą gospodarkę"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2017 10:21
Premier Mateusz Morawiecki dużą część swojego expose poświęcił na kwestie związane z rozwojem gospodarczym. Nie zapomniał przy tym o kwestiach związanych z programami socjalnymi, a także dbałością o środowisko. W Rządach Pieniądza komentarz ekonomistów: Piotra Soroczyńskiego, Mariusza Adamiaka i Jarosława Nowrotka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Osiągnięcia polityki społecznej rządu. "Najważniejszym sukcesem roku jest wyeliminowanie w Polsce nędzy wśród polskich dzieci.

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 12:19
Polityka społeczna rządu w 2017. W Debacie Polskiego Radia 24 dyskutowali na ten temat: Bartosz Marczuk wiceminister RPiPS, prof. Grażyna Ancyparowicz - członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, prof. Józefina Hrynkiewicz - socjolog, prof. Jacek Męcina - dyrektor Instytutu Polityki Społecznej UW oraz prof. Ryszard Bugaj – PAN.
rozwiń zwiń