X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stopy procentowe bez zmian. To "wiecznie trwać nie będzie"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 10:03
Rada Polityki Pieniężnej postanowiła, że stopy procentowe pozostaną w Polsce bez zmian. To oznacza, że nie zmieni się oprocentowanie lokat i kredytów w złotych. Mówili o tym w audycji Rządy Pieniądza ekonomista Jerzy Bielewicz, Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju i Olaf Wojak z Centrum im. Adama Smitha.
Audio
  • 8.02.18 Jerzy Bielewicz, Aleksander Łaszek i Olaf Wojak o decyzji Rady Polityki Pieniężnej dotyczącej stóp procentowych
Stopy procentowe bez zmian. To wiecznie trwać nie będzie
Foto: flickr/kenteegardin

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński poinformował, że jeśli w gospodarce nie zajdą poważne zmiany, stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie co najmniej do końca roku, a być może do początku przyszłego.

Jak podkreślił Olaf Wojak, "stabilizacja najważniejsza jest dla przedsiębiorstw i polskiej gospodarki". - Brak zmian to dobry czynnik, który w tym momencie wpływa na to, by generować więcej pieniędzy, by w spokoju pracować, by nie zmieniać tego, co już działa i funkcjonuje. Przy tak niskich stopach procentowych opłaca się obecnie pożyczać pieniądze, opłaca się inwestować i na ich podstawie budować swój biznes – tłumaczył gość.

Zaznaczył jednak, że tak niskie oprocentowanie "wiecznie trwać nie będzie". - Kiedyś się ono skończy i będzie trzeba spłacić te pieniądze. Na chwilę obecną nie opłaca się ich jednak trzymać w banku – wyjaśnił Wojak.

W opinii Aleksandra Łaszka, obecnie kluczowa jest obserwacja sytuacji na rynku pracy. – To, co jest największym zagrożeniem dla inflacji, to rosnąca presja płacowa. Jeżeli płace będą rosły szybciej niż wydajność pracy to będziemy mieli do czynienia ze wzrostem kosztów i wzrostem cen. To czynnik ryzyka, który należy obserwować – zaapelował.

Jak zaznaczył Jerzy Bielewicz, banki chciałyby podwyżki stóp procentowych. - Niskie stopy procentowe tworzą świetny klimat inwestycyjny, zwłaszcza biorąc pod uwagę nacisk premiera na inwestycje prywatne. Z pewnością jest to więc korzystne dla państwa i gospodarki, trochę mniej korzystne dla sektora bankowego – podsumował.

W audycji mowa była także m.in. o podwyższeniu prognozy dynamiki polskiego PKB w 2018 r. do 4,2 proc. z 3,8 proc., a w 2019 r. do 3,6 proc. z 3,4 proc., a także o planach połączenia koncernów PGE i Energa oraz Enea i Tauron.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Arkadiusz Ekiert.

Polskie Radio 24/pr

Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 8.02.18

Godzina emisji: 9:13


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o wysokości stóp procentowych

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 10:35
W środę Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o wysokości stóp procentowych. Od ewentualnej zmiany zależy oprocentowanie lokat i kredytów w złotych. W Rządach Pieniądza rozmowa z Marcinem Roszkowskim z Instytutu Jagiellońskiego, Markiem Siudajem z „Gazety Bankowej”, Romanem Zirukiem, analitykiem Ebury, a także Tomaszem Kaczorem, ekspertem „Prevision”.
rozwiń zwiń