X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Rządy Pieniądza": Polska może być liderem czystych technologii węglowych

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 13:15
Trwają przygotowania do szczytu klimatycznego w Katowicach. Powstaje pytanie, na ile możemy negocjować kwestie klimatyczne, żeby skorzystała na tym polska gospodarka. To zagadnienia, nad którymi zastanawiali się Agnieszka Durlik (Krajowa Izba Gospodarcza), Mariusz Pawlak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) i Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha) goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Konferencja klimatyczna jest dla naszego kraju niezwykle istotna.W ochronie klimatu chodzi o ogromny wysyłek inwestycyjny zmierzający do ograniczenia emisji CO2 do atmosfery. Na forum międzynarodowym Polska podkreśla, że jest liderem w ochronie środowiska. I faktycznie zredukowaliśmy emisję CO2 o 30 proc. zamiast wymaganych przez protokół z Kioto 6 proc. a mimo to musimy nadal udowadniać, że to nie my jesteśmy największym trucicielem w Europie.

- Faktycznie zainwestowaliśmy bardzo dużo. Produkcja energii w Polsce oparta o węgiel stała się czystsza tym bardziej, że nie mamy zbyt rozbudowanych alternatywnych źródeł wytwarzania prądu a jednak mamy niską emisyjność – mówi Agnieszka Durlik.

Czym chcemy się wyróżniać?

Chcemy restrukturyzować przemysł, ale z uwzględnieniem kosztów społecznych.

– Unia Europejska idzie nam, wbrew pozorom, na rękę i od dawna proponuje, aby Polska stała się liderem czystych technologii węglowych – mówi Andrzej Sadowski.

Ekspert zwrócił uwagę, że przecież powszechnie wiadomo, że węgiel można użytkować tak, aby nie zatruwać środowiska. Pomimo ogromnych inwestycji ekologicznych Polska postrzegana jest przez pryzmat smogu. I to właśnie polski smog jest na czołówkach zagranicznych gazet.

Agnieszka Durlik dodał, że Europa wierzy w to, że spełnienie reguł i wymogów pomoże poprawić klimat nawet w zamian za konkurencyjność gospodarki. – Ale z drugiej strony kraje, które emitują najwięcej CO2, nie biorą pod uwagę konieczności wprowadzania zmian – dodał.

Natomiast Mariusz Pawlak zwrócił uwagę na kwestie społeczne. Związki zawodowe są aktywne, bo rezygnacja z węgla byłaby katastrofą dla regionów węglowych. Chcemy być prymusem w UE ale pamiętajmy, że u podstaw była Unia Węgla i Stali a nie Unia elektromobilności i czystego klimatu. Niemcy i Francja truły środowisko korzystając z węgla i teraz stać ich na elektrownie atomowe – dodał.

Co zatem powinniśmy negocjować podczas konferencji klimatycznej w Katowicach? Co zrobić żeby środki z ograniczania emisji CO2 pozostały w kraju i mogły zostać wykorzystane na unowocześnianie przemysłu opartego na węglu? Eksperci podkreślają, że jednak w Polsce to węgiel jeszcze przez wiele lat pozostanie stabilizatorem cen energii elektrycznej.

W czasie audycji goście rozmawiali także o wpływie ograniczenia emisji CO2 na ceny energii, inwestycjach w sieci energetyczne oraz o alternatywnych źródłach energii.

Gospodarzem "Rządów Pieniądza" była Anna Grabowska.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, kw 

 

Zobacz więcej na temat: ekologia inwestycje węgiel
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Węgiel, atom czy OZE. Jakie źródła energii?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 14:00
Od sektora energetycznego uzależnione są gospodarki państw na całym świecie, a surowce energetyczne niejednokrotnie w historii stanowiły przedmiot konfliktów. Dlatego ważna jest refleksja nad tym, czym jest bezpieczeństwo energetyczne, jak je dzisiaj rozumieć i jak działać na arenie międzynarodowej, aby nie uzależniać się od jednego źródła surowców. O bezpieczeństwie energetycznym mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Musiałek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polska powinna pozostać przy węglu?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 13:00
Według raportu przygotowanego przez think-tank WiseEuropa do górnictwa i energetyki węglowej w latach 1990-2016 dopłaciliśmy prawie 230 miliardów złotych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można skutecznie walczyć ze smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 13:00
W miniony poniedziałek wiele miast w Polsce było w czołówce miejsc o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu na świecie!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: jest przyzwolenie na elektromobliność, ale nie ma przymusu

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 15:16
W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zaplanowano, że do 2025 roku po polskich drogach będzie jeździło milion aut elektrycznych. Czy to możliwe? Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl, i Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.
rozwiń zwiń