X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Rządy pieniądza" o budżecie na 2019 rok i dynamice konsumpcji

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 14:30
Rok 2019 będzie trudny z punktu widzenia budżetu państwa i osiągnięcia wkaźników, które założył rząd. Coraz częściej pojawiają się głosy o konieczności waloryzacji 500+ ze względu na dymikę konsumpcji. O tym m.in. rozmawiali goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24. 
Audio
  • Budżet na 2019 rok i spowolnienie konsumpcji - o tym m.in. rozmawiali goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24. Marek Zuber (ekonomista), Mariusz Adamiak (PKO BP), Artur Bartoszewicz (SGH) część I.
  • Budżet na 2019 rok i spowolnienie konsumpcji - o tym m.in. rozmawiali goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24. Marek Zuber (ekonomista), Mariusz Adamiak (PKO BP), Artur Bartoszewicz (SGH) część I.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Gośćmi Anny Grabowskiej byli: Marek Zuber (ekonomista), Mariusz Adamiak (PKO BP),  Artur Bartoszewicz (SGH). 

Marek Zuber postawił tezę, że rok 2019 będzie "trudny z trudnym budżetem". - A mogę tak mówić, bo nie należę do osób, które wieściły załamanie budżetu w 2016 i 2017 roku, gdy wprowadzano program 500+ - stwierdził. 

-  Wydawało mi się, że będziemy mieć niezłą koniunkturę. I faktycznie to były dwa najlepsze lata. Ale musimy pamiętać, że nadal mamy dziurę budżetową. Teraz może nadejść trudny czas dla minister finansów - podkreślił.

Marek Zuber spodziewa się wyhamowania koniunktury na świecie. - To może się wydarzyć, ale trudno wróżyć z fusów - dodał.

Odnosząc się do pomysłu waloryzacji 500+, Artur Bartoszewicz zwrócił uwagę, że kwestia wyrównania wartości pieniądza jest istotnym czynnikiem, który wpływa na konsumpcję.

- Ale oczywiście nie ma mowy o waloryzacji tej kwoty.  Czy zatem rząd nie znajdzie innej rekompensaty tego typu zjawisk, bo mając inflację pieniądz traci na wartości A to oznacza, że ilość dóbr, które możemy kupić za te 500 zł jest coraz mniejsza - mówił. 

Prawdą jest - według Mariusza Adamiaka - że impuls konsumpcyjny wygasa. - Ale tempo wzrostu gospodarczego nie powinno być celem samym w sobie. Ponieważ jeśli jest ono stawiane jako priorytet nie patrząc na inne czynniki dochodzi do przegrzania gospodarki - podkreślił. 

W drugiej części audycji eksperci zastanawiali się, czy budżet w 2019 roku nie będzie "budżetem dużych wyzwań".  Jednym z takich wyzwań są postulaty a nawet żądania Solidarności o 12 proc. podwyżki dla budżetówki. Przypomnijmy, że projekt ustawy budżetowej na 2019 rok przewiduje zamrożenie płac w sferze budżetowej. Innym tematem były dodatki dla pielęgniarek. Powstaje zatem pytanie, czy nie pojawią się kolejne grupy zawodowe, które będą chciały wywalczyć podwyżki?  

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, kw 

Zobacz więcej na temat: budżet
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także