"Los Żydów Polskich podczas Holokaustu to część historii Polski"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 21:50
W 74. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim wolontariusze rozdadzą na ulicach Warszawy 100 tysięcy papierowych żonkili. Akcję organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Karolina Sakowicz kierowniczka działu kultury w Muzeum POLIN oraz dr Krzysztof Persak, historyk Instytut Studiów Politycznych PAN.
Audio
  • 18.04.17 dr Krzysztof Persak: akcja „Żonkile”, której hasłem jest: „łączy nas pamięć” ma próbować włączyć w naszej świadomości tragiczną historię Żydów mieszkających na terenie Polski
  • 19.04.2017 74. rocznica wybuchu powstanie w getcie warszawskim. Relacja Witolda Banacha (IAR)
Dyrektor Muzeum POLIN Dariusz Stoła (L), aktor Maciej Musiał (2L), koordynator akcji Marysia Mossakowska (3P), honorowa ambasadorka akcji Żonkile Paula Sawicka (2P) i Piotr Wiślicki (P) ze Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny podczas konferencji prasowej dotyczącej 5. edycji akcji Żonkile 2017
Dyrektor Muzeum POLIN Dariusz Stoła (L), aktor Maciej Musiał (2L), koordynator akcji Marysia Mossakowska (3P), honorowa ambasadorka akcji Żonkile Paula Sawicka (2P) i Piotr Wiślicki (P) ze Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny podczas konferencji prasowej dotyczącej 5. edycji akcji "Żonkile 2017" Foto: PAP/Jakub Kamiński

Żonkil stał się symbolem pamięci wydarzeń z wiosny 1943 r. dzięki ostatniemu przywódcy zrywu Markowi Edelmanowi, który co roku składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w rocznicę wybuchu powstania.

- Z dumą muszę powiedzieć, że mamy w tym roku dwa razy więcej wolontariuszy niż pięć lat temu, kiedy rozpoczynaliśmy tę akcję. W tym roku, 19 kwietnia rozdamy 100 tys. papierowych kwiatów w samej Warszawie, ale do obchodów dołączają już inne miasta w Polsce, a nawet za granicą – powiedziała Karolina Sakowicz.

- Na początku mieliśmy obawy, czy ludzie będą chcieli włączać się do akcji i czy będziemy w stanie komunikatywnie opowiadać o tym wydarzeniu. Okazało się jednak, że jest to istotne dla Polaków, a żonkile są bardzo dobrze przyjmowane. Dzięki tej akcji świadomość powstania w getcie warszawskim rośnie – dodała gość audycji.

Zdaniem dr Krzysztofa Persaka, tradycja obchodzenia rocznicy powstania w getcie powoli utrwala się w świadomości Polaków. – Istotną rzeczą jest jednak to, aby patrzeć na to zdarzenie i los Żydów Polskich podczas Holokaustu, jako część historii Polski – powiedział gość audycji.

19 kwietnia 1943 roku ponad 1000 słabo uzbrojonych bojowników stawiło opór Niemcom, którzy rozpoczęli likwidację żydowskiej dzielnicy. Powstanie w getcie warszawskim było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom, jak również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Rzeszę Europie. Walki trwały do połowy maja 1943 roku, i przeżyło je zalewie kilkudziesięciu powstańców.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24, IAR/kawa, dp

_____________________

Data emisji: 18.04.17

Godzina emisji: 13.45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obchody 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2013 11:00
70 lat temu bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego rozpoczęli walkę zbrojną z oddziałami niemieckimi, które stopniowo likwidowały warszawskie getto. O tych wydarzeniach mówił dr Marcin Urynowicz z Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pamiętajmy o bohaterach Getta

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 19:29
Muzeum Żydów Polskich organizuje akcję „Żonkile”, upamiętniającą 71 rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. 19 kwietnia na ulicach Warszawy wolontariusze będą rozdawać papierowe kwiaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

71. rocznica powstania w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 17:54
Było to pierwsze wystąpienie zbrojne o dużej skali, podjęte przez polskie organizacje podziemne przeciwko hitlerowcom. Powstanie w getcie warszawskim często stawiane jest na równi z powstaniem warszawskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja „Żonkile” - 73. rocznica powstania w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 12:15
Już po raz czwarty w Warszawie zostanie zorganizowana akcja „Żonkile” upamiętniająca wybuch Powstania w Getcie Warszawskim. O celach akcji w audycji Kultura mówiła Karolina Sakowicz z Muzeum POLIN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 22:03
Jej rodzice, Antonina i Jan Żabińscy prowadzili warszawskie ZOO w latach 1929-1950. W czasie wojny ukrywali na terenie ogrodu zoologicznego i w swej willi kilkaset osób, w tym żydowskich uciekinierów z getta. Państwo Żabińscy uratowali około 300 istnień ludzkich narażając życie swoje i swoich malutkich dzieci. O historii rodziny mówiła w audycji Trendy Kultury Teresa Żabińska, córka Antoniny i Jana.
rozwiń zwiń