Rocznica powstania w getcie warszawskim. Rola ŻOB i ŻZW

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 16:40
– Działalność Żydowskiego Związku Wojskowego była tematem tabu w Izraelu i diasporze żydowskiej – mówił w Gorącym Temacie Piotr Zychowicz, red. naczelny "Historia Do Rzeczy". 19 kwietnia mija 74. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Audio
  • 19.04.17 Powstanie w getcie warszawskim. Rola ŻOB i ŻZW
Żydowska ludność cywilna schwytana podczas tłumienia powstania
Żydowska ludność cywilna schwytana podczas tłumienia powstaniaFoto: wikipedia.org

19 kwietnia 1943 roku bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór Niemcom, którzy weszli na teren getta, by rozpocząć proces jego likwidacji. Jak mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Zychowicz, po fiasku powstania niektóre środowiska dążyły do tego, by pamięć o bojownikach ŻZW nie przetrwała.

– Żołnierze ŻZW mieli "nieodpowiednie" poglądy. Jak mówił Marek Edelman, byli "żydowskimi faszystami" – wyjaśniał gość PR24. – Według legendy, która była pieczołowicie kształtowana przez żydowską lewicę, bohaterski zryw w getcie warszawskim był dziełem socjalistycznej ŻOB. W tej opowieści nie było miejsca dla "przebrzydłych prawicowców", którzy bili się nie mniej dzielnie niż lewicowi bojownicy – dodawał historyk.

W całej rozmowie również m.in. o tym, jaki stosunek do powstania w getcie warszawskim miały władze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Gościem I części Gorącego Tematu był prof. Rafał Chwedoruk. Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego mówił o przesłuchaniu Donalda Tuska przez warszawską prokuraturę ws. współpracy miedzy SKW a rosyjską FSB.

Gospodarzem audycji był Filip Memches.

Polskie Radio 24/mp

__________________

Data emisji: 19.04.17

Godzina emisji: 15.09


 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

74. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 14:39
Mijają 74 lata od wybuchu powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia 1943 roku bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór Niemcom, którzy weszli na teren getta, by rozpocząć proces jego likwidacji.
rozwiń zwiń