80 lat Jana Pietrzaka. „Wreszcie żyjemy w wolnej Polsce”

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 12:30
Jan Pietrzak kończy 80 lat. Z tej okazji satyryk, aktor, autor i wykonawca licznych piosenek, twórca Kabaretu Hybrydy i Kabaretu Pod Egidą, zagra w Polskim Radiu jubileuszowy koncert. W rozmowie z Polskim Radiem 24 mówił nie tylko o swojej karierze kabaretowej, ale również obecnej sytuacji politycznej.  
Audio
  • 26.04.17 80 lat Jana Pietrzaka. Z artystą rozmawia Krzysztof Świątek
  • 26.04.17 O Janie Pietrzaku - Rafał Ziemkiewicz
  • 26.04.17 O Janie Pietrzaku - Ryszard Makowski
Jan Pietrzak
Jan PietrzakFoto: MARIUSZ GRZELAK/REPORTER/EASTNEWS

Jan Pietrzak jako kabareciarz zasłynął satyrą polityczną, komentującą sytuację społeczno-polityczną, wymierzoną w ustrój PRL. W tych czasach jego twórczość była utożsamiana z etosem "Solidarności" i głosem antykomunistycznej opozycji.

Jak przyznał w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak, dziś przede wszystkim żartuje z opozycji. – Ta opozycja szkodzi Polsce; opozycja jest wredna (…) – mówił jubilat, podkreślając przy tym, że od kilku miesięcy „wreszcie może żyć w wolnej Polsce”.

– Urodziłem się w 1937 roku, jestem przedwojennym warszawiakiem. Żyłem pod prezydentem Mościckim w II RP, potem żyłem w obozie koncentracyjnym, jakim było Generalne Gubernatorstwo. Następnie mieszkałem w najweselszym baraku obozu komunistycznego, czyli w PRL-u. Potem była III Rzeczpospolita. Nie zmieniając warszawskiego adresu, żyłem w czterech państwach – wspominał Jan Pietrzak. – Teraz, od 2015 roku, mamy piąte państwo. Jakość Polski w ostatnich miesiącach się zmieniła, jest wyższa niż w III RP. Od dwóch lat żyjemy wreszcie w wolnej Polsce – podkreślał satyryk.

26 kwietnia, o godz. 19.00, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, odbędzie się koncert zatytułowany "80-tka Pana Janka. Z PRL-u do Polski". Jubileuszowy koncert wpisuje się także w obchody 50-lecia Kabaretu pod Egidą.  

Więcej w całej rozmowie Krzysztofa Świątka z Janem Pietrzakiem

W Polskim Radiu 24 o pracy z Janem Pietrzakiem mówili Ryszard Makowski, który gościnnie występował z Kabaretem pod Egidą, a także Rafał Ziemkiewicz, publicysta i felietonista. 

Polskie Radio 24/IAR/mp

___________________

Data emisji: 26.04.17

Godzina emisji: 7.20


 

 

Zobacz więcej na temat: Jan Pietrzak kabaret POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Jan Pietrzak o pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 09:14
W środę rano ruszyła zbiórka na budowę pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. O pomniku mówił w Polskim Radiu 24 satyryk Jan Pietrzak (Towarzystwo Patriotyczne).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Pietrzak o kabaretach z okresu PRL

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 17:00
Jedną z cech wyróżniających Polskę na tle innych krajów demokracji ludowej w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, obok silnej opozycji wewnętrznej i niezwykle rozwiniętego niezależnego obiegu wydawniczego, była duża przestrzeń wolności w sferze kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Pietrzak: protestujący posłowie kochają nic nie robić

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 16:31
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, obecny kryzys parlamentarny wynika z "lenistwa polityków opozycji". - Gdyby musieli pracować, to byłby kłopot, bo musieliby czytać ustawy. Opozycja przyzwyczaiła się do lenistwa i wydaje mi się, że jest to cecha tych, którzy chcą kontynuować okupację mównicy sejmowej – mówił Jan Pietrzak, satyryk, felietonista i poeta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Pietrzak: nieszczęściem kabaretów jest nuda

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 18:40
Tym razem w audycji "Cogito ergo" gościem Macieja Pawlickiego był satyryk, tekściarz i wokalista świętujący wkrótce swoje 80. urodziny.
rozwiń zwiń