"Napis" w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. "Rolą sztuki jest prowokowanie do dyskusji i refleksji"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 14:00
"Napis" to czarna komedia jednego z najbardziej uznanych współczesnych dramatopisarzy francuskich Géralda Sibleyrasa. 13 maja przedstawienie w interpretacji Pawła Paszty będzie miało premierę w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. Reżyser opowiadał o nim w Polskim Radiu 24.
Audio
  • 07.05.2017 Paweł Paszta: „Sztuka dzieje się wśród Francuzów, ale to nie znaczy, że nie jest o Polakach”
Spektakl Napis - fragment plakatu.
Spektakl "Napis" - fragment plakatu.Foto: teatr.torun.pl

Według reżysera spektaklu czasem jeden kamyk wystarczy, by wywołać lawinę niekontrolowanych zdarzeń. - Tytułowy napis pojawił się w windzie pewnego bloku, do którego sprowadzili się nowi lokatorzy. Ten napis jest obraźliwy dla jednego z nich. Z czasem okazuje się, że staje się pretekstem do wszystkiego, co ma miejsce w tej sztuce, bowiem adresat tego napisu decyduje się na dochodzenie, a tak naprawdę przeprowadza wiwisekcję sąsiadów. Szkalowany lokator obnaża fakt, że sąsiedzi żyją wygodnie we własnych kłamstwach – mówił Paweł Paszta.

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, rolą sztuki jest prowokowanie do dyskusji i refleksji. – "Napis" to mimo wszystko sztuka lekka, choć bywają w niej odsłonięte różne mroczne tajemnice ludzkie. To sztuka dla każdego, także ze względu na na przestrzeń bloku, w której dzieje się akcja. Nie chodzi jednak o miejsce, w którym ludzie mieszkają, tylko o to, jacy są. Sztuka dzieje się wśród Francuzów, ale to nie znaczy, że nie jest o Polakach – przekonywał Paszta.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Katarzyna Oklińska.

Polskie Radio 24/kk

____________________

Data emisji: 07.05.2017

Godzina emisji: 12:43


Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 spektakl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pytania o naturę człowieka w spektaklu "Wbrew swojej woli"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2017 12:00
"Wbrew swojej woli" to produkcja Grupy Supermarket, w której w obliczu wojny ofiara staje się katem, a kat ofiarą, tym samym stawiając pytania o naturę człowieka. O przedstawieniu w Teatrze Soho mówili w audycji Na Scenie aktorzy Modest Ruciński i Jakub Kamieński.
rozwiń zwiń