Wzrost PKB o 4 proc. "Gospodarka uruchamia swój potencjał"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 12:31
PKB wzrósł realnie w pierwszym kwartale 2017 r. o 4,0 proc. w porównaniu z tym samym kwartałem poprzedniego roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny.  Dane komentowała w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Audio
  • 15.05.2017 Prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego o danych GUS dot. PKB.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Glow Images/East News

W poprzednim kwartale polska gospodarka w ujęciu rocznym rozwijała się w tempie 2,5 procent. Oczekiwania analityków były bardziej pesymistyczne niż faktyczny odczyt GUS. W ujęciu kwartalnym polska gospodarka wzrosła o 1 procent.

Jak oceniła gość, to świetny wynik, a gospodarka uruchamia swój potencjał. – Pierwsze źródło to inwestycje, a drugim ciągle jest jeszcze silny popyt wewnętrzny. Mamy doskonałe wyniki w eksporcie, równocześnie również import. To znalazło też przełożenie na prognozy Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a także rating, co jest ważne dla przedsiębiorców – wyjaśniła.

Prof. Mączyńska podkreśliła jednak, że sukces nie może oślepiać, a gospodarka wolnorynkowa charakteryzuje się cyklicznością. – Istotne jest, by monitorować sytuację i badać, które czynniki zyskują na sile oddziaływania na PKB, a które się osłabiają. Najistotniejsze jest to, by rosły inwestycje – przekonywała.

W I kwartale 2017 r. PKB wyrównany sezonowo był wyższy niż przed rokiem o 4,1%. Ostatni raz tak dynamiczny, kwartalny wzrost gospodarka zanotowała w IV kwartale 2015 roku. Wtedy było to 4,2 procent.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/ip

___________________

Data emisji: 16.05.2017

Godzina emisji: 10:20


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Moody's zmieniło perspektywę ratingu Polski. "Każdy z nas zyskuje"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 16:34
Agencja Moody's zmieniła perspektywę ratingu Polski z negatywnej na stabilną. Poziom oceny ratingowej długoterminowej został utrzymany na poziomie A2, a krótkoterminowej - na poziomie P-1. O tym, co to oznacza w praktyce, mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wartość zagranicznych inwestycji w Polsce wzrosła o 74 proc. "Nadal jesteśmy chłonnym rynkiem"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 10:40
– Dawno tak dobre dane nie spłynęły do Polski – powiedział minister rozwoju i finansów Mateusz Morawicki. Wicepremier skomentował informacje, że wartość zagranicznych inwestycji w 2016 roku wyniosła 10 mld dol i wzrosła o 74 proc. Dodał, że to oznacza nowe, wysokopłatne miejsca pracy dla Polaków. O doniesieniach mówili w audycji Rządy Pieniądza Maria Szurowska (Energetyka24.pl), Piotr Kuczyński (Dom Inwestycyjny Xelion) i Marek Wołos (Izba Domów Maklerskich).
rozwiń zwiń