PGNiG: KE powinna ukarać finansowo Gazprom

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 16:00
PGNiG zaprezentowało stanowisko przesłane Komisji Europejskiej w sprawie ugody wystosowanej przez Gazprom. O tym, co zawiera polska opinia, mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakubik, redaktor naczelny portalu biznesalert.pl.
Audio
  • 18.05.17 Wojciech Jakubik: PGNiG chce, by Gazprom płacił kary
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/PBe

Jak podkreślił gość audycji, Polska chce przede wszystkim ukarania Gazpromu za dotychczasowe nadużycia, które zostały potwierdzone w toku śledztwa Komisji Europejskiej. - Gazprom nadużywał pozycji rynkowej w Europie Wschodniej, któremu zdecydowanie sprzeciwia się nasz kraj – powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakubik.

Chodzi głównie o nieuprawniony wpływ na infrastrukturę, np. dostępu do gazociągu Jamalskiego, dzielenie rynków czyli uniemożliwianie handlu z innymi dostawcami oraz narzucanie niesprawiedliwych cen, które w pewnym okresie były nawet dwukrotnie wyższe, niż w Niemczech.

- Wszystkie te nadużycia powinny być zdaniem PGNiG obciążone wartością 10 proc. rocznych przychodów Gazpromu, ze względu na poniesione straty. Ponadto powinna za tym iść zmiana postępowania rosyjskiego dostawcy – przekonywał Wojciech Jakubik.

- Zajmujemy się tą sprawą już od 2012 r. i wciąż nie ma jeszcze wyroku. Najpierw był on wstrzymywany przez nielegalną aneksję Krymu, teraz wymówką jest fakt, że Gazprom wystąpił z propozycją ugody, którą Komisja przyjęła z zadowoleniem – powiedział gość audycji. Jego zdaniem nie zawiera ona jednak żadnych konkretnych zmian postepowania.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 18.05.17

Godzina emisji: 13.40

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak