Sale jednoosobowe i znieczulenie na życzenie. O standardach okołoporodowych w Polsce.

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 15:12
Porody w domu, sale jednoosobowe dla każdej matki, znieczulenie na życzenie – takie propozycje trafiły do Ministerstwa Zdrowia. Resort zebrał pierwsze pomysły na nowe standardy okołoporodowe, które mają zacząć obowiązywać od początku 2019 r. O tym, jak powingny wyglądąć w Polsce narodziny dziecka mówiła w Polskim Radiu 24, Joanna Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić po Ludzku.
Audio
  • 18.05.17 Joanna Pietrusiewicz: chciałybyśmy, aby kobiety w Polsce mogły rodzić zgodnie ze swoimi potrzebami i aby opieka okołoporodowa była przygotowana.
Zdaniem ekspertów cesarskie cięcia są w Polsce wykonywane zbyt często.
Zdaniem ekspertów cesarskie cięcia są w Polsce wykonywane zbyt często.Foto: EASTNEWS/BURGER/PHANIE

Jak podkreśliła gość audycji, nie wiadomo kiedy ta „lista życzeń” przygotowana przez różne środowiska do prac w zespole przy Ministerstwie Zdrowia zostanie zrealizowana. – Wiele z tych „życzeń” mamy zapisane na poziomie prawa. Kłopot jest jednak z realizacją ich zapisów – tłumaczyła Joanna Pietrusiewicz.

Przykładem może być znieczulenie zewnątrzoponowe, do którego ma prawo każda kobieta rodząca, jednak nie zawsze jest w szpitalu anestezjolog, który może je zaaplikować. – Polskie zapisy standardów opieki okołoporodowej są bardzo dobrym dokumentem, jednak nie zawsze są one realizowane. Nie chodzi o zapisy, a o to, w jaki sposób Ministerstwo będzie je kontrolowało i egzekwowało – dodała.

Jak podkreślają pracownicy Fundacji Rodzić po Ludzku, poród w Polsce jest zbyt zmedykalizowany. – Ciąża i poród to naturalne procesy i nie warto wplatać w nie różnych procedur, które nie mają uzasadnienia medycznego (...) – mówiła ekspertka.

W audycji była mowa także o istocie nadużywanego w Polsce cięcia cesarskiego.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 18.05.17

Godzina emisji: 10.20

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak