Działania na rzecz kształcenia zawodowego

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 11:18
Czy inżynier mechanik z Brzeźnicy ma taką samą wiedzę i umiejętności jak jego kolega po fachu z Trondheim? Czy recepcjonista z Palermo poradzi sobie z pracą w hotelu w Mielnie? Na te pytania odpowiedzą europejscy eksperci, którzy na dwa dni przyjeżdżają do Warszawy na konferencję PLA (Peer Learning Activity). Przez dwa dni będą dyskutować o kwalifikacjach. O szczegółach mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Trepczyński z Instytutu Badań Edukacyjnych.
Audio
  • 19.05.2017 Dr Marcin Trepczyński z Instytutu Badań Edukacyjnych o działaniach na rzecz kształcenia zawodowego.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: flickr/ UCDCoEF

Gość wyjaśniał, że konferencja, poświęcona porównywaniu różnych kwalifikacji ma pokazać, na ile jesteśmy zaawansowani w procesie dojścia do tego, by pracownik bez problemu mógł pojechać do innego kraju i podjąć tam pracę.

Dr Trepczyński przypomniał, że idea ta zaczęła się ucieleśniać na poziomie europejskim w latach 2008-2009. – Dokumenty dotyczyły utworzenia ram kwalifikacji, by można było przypisać je do poziomu. Byśmy zaczęli sobie zdawać sprawę, np. gdy mamy murarza, na ile on ma kompetencje nie tylko w danym fachu, ale czy potrafi kierować zespołem – tłumaczył.

Jak zaznaczył gość, chodzi o to, by oszczędzić czas pracodawcy. Dodał, że eksperci pracują nad tym, by kwalifikacje były bardziej szczegółowo opisane, a umiejętności zostały rozbite na kryteria weryfikacji.  – Chcemy, by instytucje nie tylko egzaminowały, ale sprawdzały kwalifikacje na inne sposoby. Jeżeli przed komisją pan Mietek przedstawi swoje doświadczenia, udowodni, że posiada umiejętności, dostanie dyplom, a jego szef na budowie zaoszczędzi czas, nie będzie potrzebował okresy próbnego, by go sprawdzić – mówił.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Mateusz Drozda.

Polskie Radio 24/ip

_____________________

Data emisji: 19.05.2017

Godzina emisji: 10:09


Zobacz więcej na temat: gospodarka polska edukacja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak