Andrzej Krauze: poprawność polityczna dogania mnie wszędzie

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 19:19
- Takie tendencje są teraz na całym świecie. Nie nazwałbym tego nawet cenzurą, czasem są to kwestie osobiste, a czasem tzw. dobrego smaku, by nie obrazić nikogo - mówił w Polskim Radiu 24 grafik, rysownik i plakacista. Znany głównie z rysunków satyrycznych, od 1989 roku współpracuje stale z brytyjskim "The Guardian".
Audio
  • 19.05.2017 Andrzej Krauze: „Niektóre grupy można obrażać, jeśli są swoi”
.
.Foto: rys. Andrzej Krazue

Andrzej Krauze, jako rysownik "Rzeczpospolitej", miał wytoczony w 2009 roku proces za jeden ze swoich rysunków. - To było dla mnie duże zaskoczenie. Nie tylko proces, ale też fakt, że ludzie z Polski chcieli zakazać publikowania mnie w "Guardianie". Mówili, że dziennik musi natychmiast wstrzymać jakiekolwiek moje publikacje - powiedział gość Polskiego Radia 24.

rys. Andrzej Krazue rys. Andrzej Krazue

Według Krauzego poprawność polityczna jest subtelniejsza niż cenzura. - Niektóre grupy można obrażać, jeśli są swoi. To jest tego typu myślenie, że jeśli obrażam chrześcijan, to mam do tego prawo, ponieważ są swoi. Wiadomo, że nie można dyskutować o rasach i muzułmanach, bo się zostanie uznanym za rasistę, chodzi także o wpływy polityczne i finansowe. To jest nasza rzeczywistość – stwierdził rysownik.

Andrzej Krauze publikował również w "The Times", "Observerze", "The Sunday Telegraph". Współpracuje z tygodnikami "wSieci" i "Do Rzeczy".

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24/kk

_____________________

Więcej kultury w Polskim Radiu 24

Data emisji: 19.05.2017

Godzina emisji: 18:14


Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 cenzura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Różne odcienie cenzury

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 23:00
Wydawało się, że cenzura po 1989 roku w Polsce już przestała obowiązywać; że w mediach jest wolność słowa; że nie ma tematów tabu. Z czasem okazało się, że także owa wolność wypowiedzi podlega kontroli. Jakiej? O tym w audycji Kwadratura Kultury mówili Elżbieta Zawistowska, historyk sztuki, dr Adam Sandauer, fizyk i Jerzy Kalina, artysta, performer.
rozwiń zwiń