Prezydent Frank-Walter Steinmeier w Warszawie. "Próba ponownego połączenia Polski i Niemiec"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 19:33
Sposoby na zażegnanie kryzysów w Europie i rola głów państw w ich rozwiązaniu - między innymi tych kwestii dotyczyła rozmowa prezydentów Polski i Niemiec. Frank-Walter Steinmeier rozpoczął wizytę w Polsce. Prezydent Andrzej Duda powiedział po spotkaniu obu przywódców, że zarówno Polska jak i Niemcy nie mają wątpliwości, iż Europa potrzebuje dobrej współpracy. Polsko-niemieckie relacje komentował w Polskim Radiu 24 Andrzej Godlewski z Uniwersytetu SWPS i Łukasz Polinceusz z Fundacji Pułaskiego.
Audio
  • 19.05.2017 Andrzej Godlewski z Uniwersytetu SWPS o wizycie prezydenta Niemiec
  • 19.05.2017 Komentarz Łukasza Polinceusza z Fundacji Pułaskiego
To pierwsza oficjalna wizyta Franka-Waltera Steinmeiera w Polsce po jego zaprzysiężeniu w marcu tego roku na urząd prezydenta Niemiec
To pierwsza oficjalna wizyta Franka-Waltera Steinmeiera w Polsce po jego zaprzysiężeniu w marcu tego roku na urząd prezydenta NiemiecFoto: PAP/Jacek Turczyk

Prezydent zaznaczył, że żeby przebrnąć przez kryzysy, trzeba działać solidarnie, a drogą nie jest budowanie podziałów, tylko usuwanie ich. Zdaniem Andrzeja Dudy, szczególną rolę w studzeniu emocji mają prezydenci krajów europejskich. Frank-Walter Steinmeier podkreślał, że Unia Europejska po Brexicie potrzebuje wewnętrznej solidarności, a tej nie będzie bez udziału Polski. Powiedział, że unijny kryzys nie rozpoczął się wraz z Brexitem, ale proces wychodzenia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty z pewnością ten kryzys pogłębił. Prezydent wyraził nadzieję, że dialog między Komisją Europejską a polskim rządem będzie kontynuowany i doprowadzi do rozwiązania konfliktu. Jak mówił, poza granicami Unii Europejskiej niektóre wspólne dla państw unijnych wartości, takie jak wolność, demokracja i praworządność, często są kwestionowane, dlatego ważne jest, by Unia wspólnie występowała w ich obronie.

Andrzej Godlewski ocenił, że padły słowa, znane z poprzednich wizyt, ale "w tych trudnych czasach, gdy jest dużo napięć, są bardziej konieczne i miejmy nadzieję, że prawdziwe". – Mam nadzieje, że będą też bardziej trwałe. Słowo "niemiecki" stało się u nas synonimem czegoś negatywnego, albo podejrzanego i ta przyjaźń polityczna faluje. Jednym razem zapewniamy o współpracy z Niemcami, Niemcy się cieszą, potem pojawia się ostra krytyka, wtedy Niemcy milczą – wskazywał.

Gość zaznaczył, że obecny prezydent Niemiec raczej nie jest osobą, która będzie chciała ograniczyć się tylko do protokolarnych działań. – To bardzo wpływowa osoba, w drugiej co do wielkości niemieckiej partii. Dobrze, że politycy to powiedzieli, mam wrażenie, że nie tylko my ich słuchaliśmy, ale też wpływowe osoby w Polsce i Niemczech – mówił.

Według Łukasza Polinceusza z Fundacji Pułaskiego kwestia relokacji uchodźców to główny punkt, który różni Polskę i Niemcy. – Niemcy są dużo bardziej otwarci na uchodźców, ale także na imigrantów. To co smuci to fakt, że nie mamy w Polsce jednolitej retoryki w temacie uchodźców, zarówno ze strony rządowej, jak i opozycyjnej. Dzisiaj niestety nie mamy polityki uchodźczej, względem tych, którzy jej potrzebowali. Nie chodzi o kwestie unijne, ale w kontekście szerszym, np. kryzys ukraińsko-rosyjski – powiedział ekspert.

Jak podkreślał Polinceusz, wizyta prezydenta Steinmeiera ma charakter kurtuazyjny. – Specyfika urzędu prezydenta Niemiec jest taka, że to stanowisko reprezentacyjne. Prezydent Steinmeier nie ma takiej funkcji decyzyjnej, jak kanclerz Merkel. To dobry gest, próba ponownego połączenia Polski i Niemiec. Frank-Walter Steinmeier podkreślał, że dialog jest potrzebny i miejmy nadzieję, że będzie kontynuowany na szczeblu roboczym – mówił gość Polskiego Radia 24.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/ip

_________________

Data emisji: 19.05.2017

Godzina emisji: 14:09, 19:15

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent Niemiec z wizytą w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 12:02
Frank-Walter Steinmeier wraz z małżonką składają w piątek wizytę w Polsce. Podczas jednodniowego pobytu w Warszawie niemiecki prezydent będzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą, spotka się też z premier Beatą Szydło. Obie pary prezydenckie wezmą również udział w Warszawskich Targach Książki. O wizycie i relacjach polsko-niemieckich mówił w Polskim Radiu 24 Marek Król z tygodnika W Sieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Niemiec w Polsce. Tematem rozmów m.in.: przyszłość UE i migracje

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 13:41
– Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier może uważać mnie za rzecznika dobrych polsko-niemieckich relacji – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Niemiec. – Chciałbym, by te relacje układały się jak najlepiej – dodał.
rozwiń zwiń